Procesy informacyjne zawierają olbrzymi potencjał możliwości zwiększenia przewagi nad konkurencją, zmniejszenia ryzyka działań czy obniżenia kosztów. Pomimo tego rzadko kiedy stanowią obszar zmian, ulepszeń, prób zastosowań skuteczniejszych rozwiązań.
Powszechny jest brak procedur zapewniających wiedzę. Nie wiedzę w ogóle, gdyż tej jest we współczesnych organizacjach nadmiar, ale „szytej na miarę” konkretnych problemów oraz potrzeb konkretnych odbiorców. W konsekwencji decyzje podejmowane są zazwyczaj nie poprzez odniesienie do stanu wiedzy w danej dziedzinie, ale tego, co wie konkretna osoba. Różnica między tym, co wiadomo w danej dziedzinie, a tym co wie na ten temat konkretny pracownik, wyznacza poziom efektywności możliwy do osiągnięcia – z realnie osiąganym. Korzyści wynikające ze zmiany tego stanu rzeczy są oczywiste i nigdzie nie kwestionowane.
Główną przeszkodą w zmianie tego stanu rzeczy – jest poziom kompetencji informacyjnych. Myli się je często i redukuje do informatycznych. Zamiast zmian informacyjnych wprowadza się nowe narzędzia informatyczne, które nie są w stanie same z siebie zmienić procesów informacyjnych.
Kompetencje informacyjne rzadko kiedy rozpoznawane są przez HR i jeszcze rzadziej rozwijane w formie modułu kompetencji pracowniczych. Najczęściej rozpoznawana jest umiejętność wyszukania informacji identyfikowana z kompetencjami infobrokerskimi. Wprowadzenie zmian w obszarze procesów informacyjnych wymaga znacznie szerszych kompetencji identyfikowanych jako właściwe dla infobrokera systemowego.
Proponowane przez nas szkolenie wprowadza uczestników w obszar kompetencyjności informacyjnych /infobrokera systemowego/. Ma formę interaktywnych warsztatów umożliwiających praktyczne opanowanie umiejętności zaliczanych do kompetencji menedżerskich i pracowniczych najwyższego szczebla.
W przypadku szkoleń zamkniętych organizacja odnosi korzyści w postaci:
- identyfikacji krytycznych czynników dotychczasowej informatyzacji organizacji istotnych w perspektywie procesów informacyjnych
- określenie poziomu mentalnych uwarunkowań procesów informacyjnych oraz kierunków przeciwdziałania konsekwencjom ich obecności
- opracowanie standardu modułu kompetencji inforbrokerskich dostosowanych do potrzeb i możliwości organizacji
- przygotowanie wytycznych ładu informacyjnego organizacji, jako warunku efektywnej decyzyjności
- zlokalizowania informacyjnych pętli zadaniowych generujących zbędne koszty
- zobiektywizowania procesu oceny produktów pracy intelektualnej – na poziomie produktów informacyjnych
W przypadku szkoleń otwartych efektem są umiejętności i wiedza uczestnika, polegające na tym, że potrafi:
- identyfikować potrzeby informacyjne odbiorcy
- identyfikować treści istotne ze względu na logikę problemu
- kwantyfikować treści
- odróżniać rodzaje zasobów informacji
- organizować proces dzielenia się wiedzą
- tworzyć drzewa problemów, drzewa wiedzy, drzewa argumentów decyzyjnych
- wyszukiwać, selekcjonować, oceniać jakoś, przetwarzać, opracowywać i prezentować informacje z różnych źródeł – zgodnie z potrzebami klienta
Miejsce szkolenia:
Gdańsk – Akademia Kompetencji HR SP ATENEUM SW w Gdańsku
Warszawa – siedziba CRM SA