- Jakiś nowy problem?
- Znów mam się czegoś obawiać?
- To straszak, czy real?
Real. Ale dzisiaj ten real u innych jest taki sam, jak u Ciebie. Ani lepszy, ani gorszy. Jest więc szansa dla Ciebie !
Powiemy JAK to zrobić.
PLAY- e LEARNING –CONTROL /PeLC/
Test PeLC
Forma PeLC to połączenie e learningu z formułą gry. W ten sposób możesz skontrolować Twoje walory mentalno – intelektualne. To nie jest kolejny test psychologiczny. To interdyscyplinarny test Twoich menedżerskich możliwości.
Jak sprawdzić jakość menedżerskiego myślenia? Poziom innowacyjności? Pomysłowość? Kreatywność? Samodzielność myślenia? Umiejętności asocjacyjne? Z kim i jak je porównywać?
Nasza propozycja: radykalna zmiana środowiska działania. Taka, żeby liczył się tylko Twój potencjał intelektualny.
BENCHMARK PREDYSPOZYCJI
Wszyscy pracują w identycznych warunkach. Nikt ich wcześniej nie znał i tak nie pracował. Porównujmy rezultaty uczestników. Dowiesz się jak wyglądasz na tle całej grupy.
SYNDROM UCZNIA
W szkole nauczono nas myślenia kategorią: JESTEŚ TAKI, JAK TWOJE WYPRACOWANIE/ JTJTW/. Na piątkę, albo na dwójkę. Nie jest więc tak, że ktoś jest dobry z polskiego /ma kompetencje językowe, zdolność kojarzenia faktów, logicznego myślenia i wnioskowania/ i pisze złe wypracowania. Dlaczego złe? Zdaniem „Pani od polskiego” – za krótkie. Pani kazała napisać na 4 strony. A uczeń – z uporem maniaka – pisze na jedną lub dwie. Mniejsza zresztą o kryteria. Liczy się sama formuła myślenia: JTJTW.
Ta formuła utrwala się i krzepnie wraz z nami, zyskując z czasem formułę SYNDROMU UCZNIA. jego sens sprowadza się do tego, że opinie o naszych dziełach wszelakich utożsamiamy z opinią o nas. Jeśli jest to np. notatka służbowa i ktoś zarzuca tej notatce brak logiki, to jej autor czuje się dotknięty, obrażony i przyjmuje postawę oblężonej twierdzy. Będzie bronił tej notatki – do upadłego, w takiej formule, jaka ona jest. A o wyrażającym negatywna opinię o notatce zacznie myśleć negatywnie.
SYNDROM UCZNIA powoduje, że jesteśmy przyssani do naszych dzieł, gotowi dzielić ich los na dobre i na złe. Tymczasem w pracy chodzi o to, żeby notatka była sensownie zrobiona, gdyż wtedy inni będą mogli z niej korzystać. Nie chodzi w tym przypadku o nas, tylko o notatkę. Nie o to jacy my jesteśmy, tylko jaka jest ona.
Na 100 ludzi 99 cierpi na ten syndrom, a wraz nimi na konsekwencje jego obecności. Cierpi jakość naszego życia.
Po pierwsze dlatego, że funkcjonujemy wśród dzieł niższej jakości, niżby mogło to wynikać z możliwości, jakimi dysponujemy. Po prostu obecność SU w pracy zniechęca ludzi do oceniania cudzych dzieł, skoro ich autorzy obrażają się, odgrywają, pomawiają itp.
Po drugie – jakość naszego życia cierpli dlatego, że nasze relacje z ludźmi opieramy na hipokryzji, zakłamaniu i fałszu, których – w sumie – nie cierpimy, ale na straży ich obecności stoi własne SYNDROM UCZNIA. Ilekroć bowiem ktoś powie coś krytycznego na temat naszego dzieła czujemy ból zawodu utraconej sympatii, zawód sponiewieranej wierności, cierpienie niezawinionej krzywdy. A jeśli nam z kolei przyjdzie do głowy pomysł, żeby ulepszyć coś w cudzym dziele – obwinienie zostaniemy wadami obok których nawet nie przechodziliśmy świadomie.
Kolesiostwo, wzajemne pochlebstwa, chwalenie miernoty – stały się dzięki SYNDROMOWI UCZNIA- dowodem społecznego wyrobienia, znajomości życia, mądrości człowieka nie czeszącego kota pod włos.
SYNDROM UCZNIA – wyniesiony z ław szkolnych – siedzi w nas tak mocno, że choć mało kto akceptuje konsekwencje jego obecności, jeszcze jest mniej tych, którzy potrafią odessać się od swoich dzieł i mówić o nich bez nadwrażliwego dystansu emocjonalnego.
Mogliśmy żyć lepiej, wygodniej, mądrzej. Ale blokuje nas własny sposób myślenia. SU – także.
Tekst oparty na analizie wykorzystującej Metodykę Syndromiczną Eksplorer /MSE™/
MSE™ NEWS
MSE™ /to jest polska metodyka kompleksowego wsparcia przedsiębiorcy/ opiera się na tzw. PRYNCYPIACH. Jedno z nich nakazuje: NIE MNÓŻ BYTÓW – PONAD POTRZEBĘ. Również to pryncypium ma 1001 zastosowań.
Dzisiaj o pętlach komunikacyjnych. Pojawiają się w następstwie zbędnych komunikatów. Potocznie – nazywa się je „gadaniem bez potrzeby”. Często się zdarza to kadrze menedżerskiej: dla podkreślenia swojej obecności /niezbędności/ w zespole – menedżer zwraca uwagę zespołowi na nieistotne lub mało ważne sprawy. Zabiera ludziom czas, odwraca uwagę, a często – pozostaje, tym, co mówi – w konflikcie z wcześniejszymi uwagi.
-To w końcu, jak my to mamy robić? Jeden mówi tak, drugi tak… – bulwersują się ludzie.
Takich pętli komunikacyjnych jest w firmie bez liku. Masz przykłady? Podziel się swoimi uwagami. W nagrodę za najlepszy komentarz otrzymasz bezpłatne szkolenie online : PROCESY KOMUNIKACYJNE W UJĘCIU MSE™.
Przeczytanie tego tekstu zajmuje ok. 15 minut. Może to być najważniejszy kwadrans w Twoim życiu. Bez najmniejszej przesady….dr Tadeusz Wojewódzki |
Kwadrans dla MSE™ – metodyki Twoich sukcesów
MSE™ – to nowoczesne narzędzie dynamicznego kreowania ścieżek kariery zawodowej dla specjalistów, menedżerów i kadry zarządzającej. Pozwala zwiększać skuteczność działań indywidualnych oraz zespołowych. Większa efektywność uzyskiwana jest dzięki uwzględnianiu kulturowych modeli myślenia i nawyków mentalnych.
MSE™ określa walory kultury organizacji identyfikując:
- 3 modele myślenia
- 8 nawyków mentalnych
- 2 procesy kulturowych zmian ku inteligentnej organizacji
Na konkretnym przykładzie zilustrujemy – jak to działa. Jest problem w firmie:
- ludzie są bierni
- niechętni jakimkolwiek zmianom
- jest totalny marazm
- zespół jest zatomizowany,podzielony, każdy sobie rzepkę skrobie
Jak brzmi diagnoza – w ponad 90 % przypadków?
WYPALENIE ZAWODOWE
Na jej podstawie zapadają decyzje o co robić dalej.
Wybierane są zazwyczaj dwa rozwiązanie. Pierwsze : zwolnić wypalonych. Druga: wdrożyć program regeneracji zespołu.
Co dzieje się w firmie – bez względu na to, który wariant rozwiązania zostanie zrealizowany?
NIC!
Prawdziwe przyczyny WYPALENIA ZAWODOWEGO
Pomimo tzw. programów naprawczych – ludzie nadal pozostaną bierni, zatomizowani, itd. DLACZEGO? Dlatego, że błędna jest diagnoza. Przyczyna tkwi bowiem…
Darmowy kurs w nagrodę 🙂
Jaki kurs online dla Ciebie ?
Czas na sprawdzenie: GDZIE PRACUJESZ?
O turkusowych organizacjach O modelu wyścigu szczurów
Gdzie nasze miejsce?
Poznaj czynniki krytyczne procesu transformacji Twojej organizacji do najnowocześniejszego modelu, jakim jest TURKUSOWA ORGANIZACJA.
Poznanie MSE™ – na poziomie zaawansowanym – to zintegrowany blok kompetencji z obszarów:
- decyzyjności
- komunikacji
- relacji międzyludzkich
- kultury organizacji
unikatowych i uniwersalnych / trzon kompetencji kluczowych/. Gwarantują sukces ścieżki kariery zawodowej: menedżerskiej, HR -owej, analitycznej itp. – zarówno w usługach, produkcji, jak i administracji.
Oferta szkoleń z zakresu MSE™ obejmuje także tematykę wysoce specjalistyczną, jak Uwarunkowania procesów synergii. więcej
Przykładowe rekomendacje dla MSE, diagnoz i wdrożeń:
rekomendacje_CRM SA_ T_Wojewodzki
Ważne linki