PUT-IN 😥 / PUT-OUT 🙂
wybór między sposobami myślenia
Deklaracje poparcia dla polityki Putina budzą u nas sporo emocji. I słusznie. Można je interpretować jako symptomy sowieckiego sposobu myślenia. Kiedy jednak zastanowić się nad tym, co w sposobach myślenia dzieli nas, a co łączy – można dojść do nieoczekiwanych wniosków i szokujących konkluzji.
Przejdźmy jednak do naszego kwanta wiedzy:
2014-02-07 0913_TW680303_v01 _WOREK_ Putin_ sowiecki sposób myślenia_
- Problem: Jak z perspektywy MSE™ interpretujemy przekonania rosyjskiej dziennikarki ?
- Słowa klucze: Putin_ Rosja_ sposób myślenia _sowietyzm_ rosyjskość _ polskość
- Temat: Jaki sposób myślenia wspiera działania Putina wobec Ukrainy ?
- Dla kogo? Zespół Projektowy -Metodyka Kwantyfikowania
- Na kiedy?: stale_ edu
- ŹRODŁO : http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,15588501,Rosyjska_dziennikarka_do_Piaseckiego__Czul_pan_kiedys.html
- Autor: Tadeusz Wojewódzki mailto:wojewodzki@wojewodzki.pl
CYTAT:” Rosyjska dziennikarka do Piaseckiego: Czuł pan kiedyś niechęć z powodu pana narodowości? Ja to czułam na Ukrainie /…/
– Czy pan kiedyś czuł u siebie, np. wśród swoich kolegów, w pracy, taką niechęć z powodu pana narodowości? Ja to czułam na Ukrainie – mówiła w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24 Ludmiła Lwowa, rosyjska dziennikarka i korespondentka „Radia Majak”. Jak dodała, jej kraj popiera działania Putina i jest on lepszy od swoich poprzedników. – W końcu świat zaczął się liczyć z Rosją – zaznaczyła. „
Asocjacje:
Aprobata/ dezaprobata działań Putina opiera się na określonym sposobie myślenia. Ten z kolei na odmiennych systemach wartości oraz odmiennej wiedzy o świecie.
Sowiecki sposób myślenia
Chodzi tu głównie o sowiecki sposób myślenia zbudowany na trzech kanonach /SBZ/ – Siermiężności, Bylejakości, Zamordyzmie. Jest to sposób myślenia możliwy do zaakceptowania w realiach społecznych, które nigdy nie zaznały powszechniejszej zamożności, kultury jakości i demokratycznej wolności.
SBZ obudowany jest ideologią zagrożenia, tymczasowości swoich negatywnych cech wynikających ze wspomnianego zagrożenia oraz świadomością dumy z sukcesów nie objętych siermiężnością obywatelskiej codzienności. Duma posiada charakter narodowy. Istnieje przy tym zależność wprost proporcjonalna między SBZ, a dumą. Im większa siermiężność, bylejakość i zamordyzm – tym większa potrzeba dumy narodowej.
Obecność sowieckiego sposobu myślenia w krajach postkomunistycznych – jest w tym świetle oczywista tak samo, jak jego brak w takich krajach, jak np Dania. O ile Rosjaninowi czy Polakowi nie jest obojętne co myśli o nich jakaś tam nacja i kwestię tę potrafimy traktować śmiertelnie poważnie, to wspomnianemu przedstawicielowi znacznie mniejszej narodowości kwesta tak dla nas bolesna – w ogóle nie istnieje. O ile jednak Polacy odeszli wyraźnie od sowieckiego sposobu myślenia, to być może w Rosji jest zdecydowanie inaczej. W każdym razie przekonania takie, jak w cytacie naszego kwanta skłaniają do wniosków nakazujących baczniejsze przyjrzenie się tej kwestii.
SBZ – w połączeniu z powszechną potrzebą dumy narodowej – jest bardzo niebezpieczna dla otoczenia albowiem poczucie dumy nie jest obarczone kryteriami jakościowymi, eliminującymi jakieś obszary działania, jako bezprawne czy niemoralne. W połączeniu z ideologią zagrożenia – sowiecki sposób myślenia oznacza przykładowo – sankcjonowanie działań agresywnych, siłowych, co jest oczywiste wobec świadomości zagrożenia, które – jak pamiętamy z opisu SBZ – jest przyczyną siermiężności, bylejakości i zamordyzmu.
W cytowanej treści wartość „liczenia się z narodem” – jako przyczyna dumy, jest osadzona w sowieckim sposobie myślenia.
Finansizm równie dobry, jak sowietyzm
Zablokowanie sowieckiego sposoby myślenia nie oznacza nastania ery świetlanej mądrości i powszechnego dobrobytu czy też braku chodzenia z nim „pod rękę” przez czołowych przedstawicieli UE.
Sowiecki Sposób Myślenia jest nieprzekładalny na sposoby myślenia oparte na wartościach i wiedzy znamiennych dla strategii Unii Europejskiej. Możliwa jest jednak sytuacja, w której teoretyczne modele tak diametralnie rożne spotkają się w realnej praktyce – jako sobie bliskie, nieomal pokrewne. Tą sytuacją jest finansizm – sposób myślenia charakteryzujący się zredukowaniem wszystkich wartości – tylko do zysku.
Finansizm – w szerszym – społecznym czy międzynarodowym kontekście prowadzi do swoistej unifikacji wartości respektowanych przez graczy tej sceny. Deklaratywnie gracze różnią się bardzo istotnie, ale w ostateczności wszyscy zachowują się podobnie, gdyż kierują się zyskiem. Obrazowo można powiedzieć to tak, że tam, gdzie zysk przebija się skutecznie przez wszystkie warstwy wartości i zaczyna nad nimi skutecznie dominować – spotkać się mogą w jednym miejscu- w braterskim uścisku dłoni- genetycznie skrajne systemy: demokracja z totalitaryzmom, komunizm z kapitalizmem, szlachetność z podłością. Finansizm – jako paradygmat myślenia – uzyskuje taki efekt skracając perspektywę oceny rzeczywistości zredukowanej do obecnych, krótkoterminowych korzyści finansowych. Siła finansizmu uwidacznia się szczególnie wówczas, gdy w grę wchodzi wizja utraty tych korzyści. Dylemat czy sięgać po wartości zdominowane przez finansizm – rozstrzygany jest z zasady na korzyść finansizmu.
Przykładów finansizmu szukać można skutecznie wokół nas. Mało to nowoczesnych informatycznie, efektywnych ekonomicznie organizacji – opierająca się na modelu wyścigu szczurów? Jest to przecież ten typ organizacji, w której wszystkie wartości zostały zredukowane do czysto finansowych. Liczy się w niej tylko zysk. Oczywiście mało kto obnosi się z takim systemem wartości np. w postaci deklarowanej misji. Mowa jest tutaj jednak o wartościach respektowanych czyli stosowanych w praktyce. Wybór akurat tego modelu bierze pod uwagę zakres i skalę negatywnych konsekwencji jego funkcjonowania zarówno dla upowszechnianego tutaj wzorca relacji z klientem, jak i wewnętrznych relacji międzyludzkich.
Jakie wnioski?
W naszych analizach i diagnozach pora zająć się sposobami myślenia: jeśli bowiem nie wszystkie klucze do zrozumienia rzeczywistości tkwią właśnie tutaj, to część bardzo ważnych – ponad wszelką wątpliwość. Tylko kto chce dzisiaj słuchać o wartościach, wiedzy i relacjach między nimi?