PROBLEM: Publiczne Punkty Dostępu do Internetu – wyposażenie
SŁOWA KLUCZE: PIAP, Public Internet Acess Points, Publiczne Punkty Dostępu do Internetu
ODBIORCA: ZP PIAP
CYTAT: „Jakie oprogramowanie dostępne jest na komputerach w PIAP?
Komputery instalowane przez Urząd Miasta Poznania w PIAP to standardowy sprzęt klasy PC wyposażony w niekomercyjny system operacyjny GNU/Linux oraz zestaw podstawowych aplikacji biurowych i graficznych. System operacyjny został specjalnie przygotowany na potrzeby PIAPów, jako instalację bazową wykorzystano dystrybucję Fedora Core 3 dostępną na licencji GNU GPL. Ta specjalnie przygotowana "dystrybucja" zawiera podstawowy zestaw aplikacji użytkowych umożliwiających otwieranie i pracę z plikami zamieszczanymi w Internecie: edytor tekstowy AbiWord, arkusz kalkulacyjny Gnumeric, przeglądarkę plików pdf GPdf, a także programy do edycji plików graficznych – GIMP i InkScape. Wykorzystywana przeglądarka WWW – Mozilla Firefox, została specjalnie przygotowana i sprofilowana do potrzeb PIAP. Obsługuje ona wszystkie popularne "wtyczki" (np. Flash, Java).
Dlaczego sprzęt komputerowy zakupiony do PIAP przez Urząd Miasta wyposażony jest w system operacyjny GNU/Linux i oprogramowanie typu open source ?
Są trzy podstawowe powody:
– Ekonomia: komputery wyposażone w oprogramowanie komercyjne są droższe w zakupie i bardziej narażone na ataki wirusów. Do korzystania z podstawowych usług WWW wystarczą powszechnie dostępne darmowe aplikacje.
– Bezpieczeństwo: sprzęt oparty o systemy open source są obecnie zdecydowanie bardziej odporne na ataki wirusów, łatwiej też zabezpieczyć je przed niepożądanymi działaniami użytkowników.
– Edukacja: nie wszystkich stać na kupno i korzystanie z komputerów wyposażonych w legalne oprogramowanie komercyjne. Warto pokazać, że istnieją alternatywne narzędzia i systemy informatyczne umożliwiające korzystanie z dobrodziejstw nowych technologii. ”
ŹRÓDŁO : http://www.city.poznan.pl/mim/strony/piap/faq.html?instance=1038&lang=pl (11.01.2006)
KOMENTARZ do problemu: Wyposażenie PIAPów w system operacyjny Linux i oprogramowanie typu open-source pozwala użytkownikom na korzystanie ze wszystkich istotnych funkcji Internetu – przeglądać strony www, otwierać pliki w najpopularniejszych formatach (.doc, .pdf, .xls) zapisane na stronach internetowych bez konieczności wykupywania drogich licencji, co znacznie musiałoby podnosić koszty funkcjonowania PIAPów. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest także swoista promocja tego typu oprogramowania, wskazywania go użytkownikom jako alternatywy dla aplikacji Micro Softu, nie wspominając już o mniejszej awaryjności i zwiększonej stabilności i bezpieczeństwie systemu.
AUTOR: Adam Waśkiewicz
© 2001 wojewodzki.pl