060128_2045_KK851110_v01 Narzędzia na każde biurko.
PROBLEM:_Kartka papieru kontra komputer
SŁOWA KLUCZE: mind mapping, notatki, elektroniczna mapa myśli,
ODBIORCA: osoby uczące się
CYTAT: „Mind Mapping z kartki papieru szybko przeniósł się na ekrany komputerów. /…/ Przeciwnicy elektronicznej formy map myśli podkreślają, że schematy i rysunki konstruowane za pomocą komputerowej klawiatury nie stymulują kreatywności w równym stopniu, co te powstające przy użyciu zwykłego ołówka i kredek. To prawda! Tak samo jak prawdą jest, że list pisany odręcznie zawiera większy ładunek emocjonalny niż szybko wysłany e-mail. Jednak statystyczny pracownik z konieczności nadaje codziennie kilkanaście e-maili, a nie listów. O dominacji elektronicznego środka komunikacji decydują: szybkość przekazywania informacji oraz łatwość modyfikowania ich treści. Te same praktyczne aspekty przesądzają o większej funkcjonalności elektronicznych map myśli, zwłaszcza jeśli posługujemy się nimi w zakresie obowiązków służbowych.„
ŹRÓDŁO : http://www.samorzadeuropejski.pl/index.php?sth=art026
KOMENTARZ do problemu: Programy komputerowe do mind mappingu pozwalają na projektowanie schematów o dynamicznej strukturze. Dzięki temu elektroniczna mapa myśli zmienia się wraz ze zmieniającymi się założeniami planu lub warunkami realizacji danego projektu. W każdej chwili, w dowolnym miejscu można dodać dłuższe notatki, streszczenia czy tabele. Mogą być one ukryte pod odpowiednim symbolem i otwierane wtedy, gdy są potrzebne. Dzięki temu taka mapa może być swobodnie rozwijana i uzupełniana przy odpowiednim poziomie szczegółowości. Ponadto posługując się komputerową mapą myśli możemy zapisywać nowe pomysły lub wytyczne, nie kasując poprzednich.. W celu wyraźnego ich odróżnienia wystarczy zastosować inny kolor, czcionkę lub specjalne oznakowanie, wskazujące obszar wprowadzenia zmian. Dzięki temu możemy porównać poprzedni stan rzeczy z obecnym i ustosunkować się do aktualnych problemów. Większości z tych funkcji nie da się zastosować przy użyciu papierowej kartki. Nie oznacza to jednak, że jest ona złą metodą. Wprost przeciwnie. Ma ona szerokie zastosowanie zwłaszcza przy robieniu notatek czy podczas uczenia się, gdyż znaczenie usprawnia nasze procesy myślowe, zwiększa efektywność i wydajność pracy. Natomiast komputerowe oprogramowanie do mind mappingu sprawdza się w firmach gdzie mapy takie są bardziej rozbudowane i korzysta z nich wiele osób. Każda z tych metod jest dobra, trzeba tylko wybrać odpowiednią dla siebie.
UWAGA MODERATORA: Spojrzenie reprezentowane na www.infobrokerstwo.pl odnosi się do pozycji pracownika, jego codziennych obowiązków związanych z wykonywaniem zadań, których sukces zależy od wyników intelektualnej pracy- szerzej od procesów, w które zaangażowana jest wiedza. Warunek doboru narzędzi jest pochodną ceny, walorów użytkowych narzędzia oraz jego dynamiki rozwojowej. W pracach zespołów projektowych sprawdza się MindMapper.[uwaga moderatora systemowego – dr Tadeusza Wojewódzkiego].
AUTOR: Katarzyna Krawczyk