2008-06-03 2104_PC881102_v01_ KWANT_Jak nauczyć się bezwzrokowego pisania?
- Problem: Jak zwiększyć techniczną efektywność pracy w nowoczesnej organizacji?
- Słowa klucze: pisanie bezwzrokowe, metoda mnemotechniczna, palce, klawisze
- Temat: Jak nauczyć się bezwzrokowego pisania?
- Dla kogo?Zespół ProjektowyZajmujący się metodyką pisania bezwzrokowego
- ŹRÓDŁO : http://www.ipnet.pl/?q=node/19 2008-06-03 19:35
- Autor: Patrycja Cybulska
CYTAT:,,Metoda pisania bezwzrokowego została wymyślona i zastosowana w 1876 r. przez Franka McGurrina, stenografa sądowego z Salt Lake City. 25 lipca 1888r. McGurrin, który w owym czasie jako jedyny zapewne posługiwał się metodą bezwzrokową, wygrał w Cincinnati konkurs w pisaniu na maszynie na czas. Wynik ten odnotowany przez prasę zapewnił mu sławę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 dolarów.
Metoda pisania bezwzrokowego jest metodą mnemotechniczną – oznacza to, iż uczenie się polega na tzw. mnemotechnice (mnemotechnika – wyraz pochodzenia greckiego, mneme oznacza pamięć), czyli psychologicznych sposobach ułatwiających zapamiętywanie nowych wiadomości i faktów oraz przypominanie ich sobie na zasadzie mechanicznych skojarzeń, w tym wypadku ruchu palców. W praktyce oznacza to, że podczas pisania zaangażowane będą wszystkie nasze palce i każdy z nich będzie musiał „zapamiętać” położenie tylko jemu przyporządkowanych klawiszy.
Przyporządkowanie określonych klawiszy poszczególnym palcom ma swoje odzwierciedlenie w podziale klawiatury (pola klawiszy). Punktem orientacyjnym dla zapamiętania położenia klawiszy na klawiaturze jest rząd zasadniczy i poszczególne jego znaki obsługiwane przez odpowiadające im palce. Co ciekawe, że przy pisaniu metodą dziesięciopalcową nie tylko piszemy szybciej i popełniamy mniej błędów, ale też pomagamy swojemu zdrowiu.”
SUGESTIE: W większości krajów o wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego metoda bezwzrokowego pisania jest powszechnie nauczana już w szkołach podstawowych. To niezbędna umiejętność warunkująca przyjęcie do pracy na stanowiska związane z pracą na komputerze. Poprzez opanowanie techniki szybkiego pisania, wielokrotnie zwiększamy tempo naszej pracy, przez co staje się ona o wiele bardzie efektywna. Również w Polsce metoda bezwzrokowego pisania zdobywa coraz większą popularność. Na rynku pojawiają się programy, które pomagają zdobyć umiejętność pisania metodą dziesięciopalcową, np.: Mistrz Klawiatury, Mistrz Klawiatury II, Q-typing, Kurs Szybkiego Pisania na Klawiaturze (KSPNK), Accu-Type 4, Klawisz 2000. Warto opanować technikę szybkiego pisania, ponieważ z pewnością ułatwi nam życie oraz pomoże zdrowiu (dzięki niej wyrabiamy w sobie nawyk przyjmowania odpowiedniej postawy w czasie pracy na komputerze).
ZADANIA:
Zapewnienie odpowiednich warunków do pracy na komputerze.
Ustawienie krzesła w odpowiedniej odległości od monitora, tak, by wzrok padał nieco powyżej środka ekranu.
Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia pisanego tekstu.
Postawa swobodna, lecz wyprostowana, stopy na podłodze.
Dłonie nieco uniesione nad klawiaturą, nie należy opierać ich bezpośrednio na niej.
Palce lekko zgięte, kciuki na wysokości spacji.
Krótkie, sprężyste i rytmiczne uderzanie w klawisze (może temu towarzyszyć odpowiednia muzyka).
Skupienie wzroku na przepisywanym tekście, a nie na klawiaturze.
Systematyczne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń (najlepiej nie pisać w tym czasie dłuższych i trudniejszych tekstów, by nie utrwalać złych nawyków).
Cierpliwość i wytrwałość gwarancją dobrych wyników.