Nazwa PLIKU: 2008-08-09 1025_TW480302_v01_ KWANT_ model Polaka_ wzorce kulturowe_
Plik wykorzystywany na zajęciach Z MSE – identyfikacja syndromów
- 2008-08-09 10:25_TW480302_v01_ KWANT_ model Polaka_ wzorce kulturowe_
- Problem: Jak przeciwdziałać próbom narzucenia Polakom wzoru chama?
- Słow klucze: _ Polska 2008_ wzorce kulturowe_ narzucanie chamstwa_ przykłady
- Temat: Jak Praga reaguje na kulturowo obcych?
- Dla kogo? Zespół Projektowy WZORZEC KULTUROWY POLAKA
- Na kiedy?: stale- edu
- ŹRODŁO : http://polskalokalna.pl/news/pobili-ja-bo-za-dobrze-sie-prowadzila,1159765#skipAdnews
- Autor: Tadeusz Wojewódzki_ www.infobrokerstwo.pl_ wojewodzki@wojewodzki.pl
CYTAT:” 18-letnia lekkoatletka mieszkająca na warszawskim Pradze została pobita przez grupę chuliganów za to, że „za dobrze się prowadziła i nie pasowała do otoczenia”. Jej oprawcom grozi do trzech lat więzienia.
Jak poinformował Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, dziewczyna nie odniosła poważniejszych obrażeń.
O całej sprawie patrol policji pełniący służbę na warszawskim Targówku poinformowali przechodnie. To oni zauważyli trójkę młodych ludzi atakujących a później bijących młodą kobietę. Gdy stanęli w jej obronie, 18-latka zdołała uciec.
– Napastnicy – 23-letni Przemysław S., 19-letnia Wiktoria M. i 18- letnia Agata G. byli też bardzo agresywni w stosunku do policjantów. Funkcjonariuszy przybyłych na miejsce musiały wspomóc dodatkowe załogi. W końcu młodych ludzi udało obezwładnić – okazało się, że są pijani – dodał Mrozek. Policja dotarła też do ich ofiary.
– Okazało się, że dziewczyna jest lekkoatletką, należy do klubu sportowego i systematycznie trenuje. Napastnicy tuż przed pobiciem powiedzieli jej, że „nie pasuje do ich osiedla, bo za dobrze się prowadzi”. Wcześniej grozili, że spalą jej mieszkanie i „zniekształcą buźkę” – powiedział Mrozek.
Chuligani odpowiedzą za pobicie 18-latki, a także za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej policjantów.„
SUGESTIE:
Interpretacja tego zdarzenia może być różna. Dostrzeganie w nim zjawiska próby narzucania przez chamstwo swojego stylu bycia, myślenia i funkcjonowania ma swoje uzasadnienie o tyle, że z przejawami chamstwa mamy praktycznie do czynienia codziennie. W polityce. W życiu publicznym. W życiu prywatnym. W zachowaniach na każdym kroku. Coraz rzadziej spotykamy się z reakcjami wynikającymi z tzw. dobrego wychowania, z atencji na innych ludzi, dobrych obyczajów itd. Młode kobiety, przypominające sylwetką bardziej mężczyzn niż płeć piękną, klną na ulicach lepiej niż przedwojenny szewc. „Kurwują” do własnych dzieci. Agresja, siła, bezczelność, poczucie bezkarności kwitnie w atmosferze przekonania, że to margines naszego życia i nie warto ani mu poświęcać nadmiernej uwagi, ani reagować na nie skuteczniej. Problem jest poważny. Chodzi o nasze wzorce zachowań. Gdyby tylko margines społeczny narzucał je nam w bardziej czy mniej brutalnej formie, to byłby to problem policyjny. Skoro chamstwo narzuca się nam publicznie i masowo- to problem ma wymiar kulturowy i jako taki wymaga stosownej reakcji.
ZADANIA:Podaj przykłady zachowań publicznych wskazujące istotną obecność syndromu tłuka