2007-03-09 07:45_JM770327_v01 _KWANT_POBUDZENIE AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ
SŁOWA KLUCZE: _społeczeństwo, inicjatywa, aktywność
PROBLEM: _ Jak pobudzić aktywność społeczną?
ODBIORCA: _ Stowarzyszenia, Instytucje Lokalne
CYTAT: „Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL powstało w połowie 2000 roku. Naszym głównym zadaniem stało się stworzenie ośrodka kierującego dynamicznie rozwijającym się programem Centrów Aktywności Lokalnej CAL, które służą aktywizowaniu społeczności lokalnych i tworzeniu poczucia przynależności do danego miejsca i grupy.
Nasze cele:
• animowanie lokalnego rozwoju w oparciu o aktywność obywatelską,
• wspieranie społecznej, edukacyjnej i charytatywnej aktywności środowisk lokalnych,
• wspieranie działań organizacji, instytucji lokalnych i obywateli działających w obszarze samorządności, kultury, edukacji, przedsiębiorczości, pomocy społecznej i ochrony środowiska,
• rozwijanie uczestnictwa mieszkańców w życiu publicznym ze szczególnym uwzględnieniem grup marginalizowanych.
Swoje założenia Stowarzyszenie CAL realizuje poprzez:
• organizowanie i prowadzenie szkoleń, staży krajowych i zagranicznych, podnoszących kwalifikacje lokalnych liderów, pracowników organizacji pozarządowych i instytucji publicznych,
• udzielanie wsparcia szeroko rozumianym lokalnym inicjatywom,
• prowadzenie poradnictwa, konsultacji,
• działalność wydawniczą.
Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL nie tworzy nowych struktur, lecz działa w oparciu o partnerską współpracę z regionalnymi i lokalnymi instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.
W ramach aktywizacji środowiska lokalnego i animacji społecznej realizowane są przez nas następujące programy:
• Centrum Aktywności Lokalnej – CAL,
• Szkoła Animatorów Społecznych,
• Aktywne Społeczności, ”
ŹRÓDŁO:http://www.cal.ngo.pl/cal.php?key=02,who,who,x&PHPSESSID=f83ef886fd368ab6f65026c87724bf7d
KOMENTARZ do problemu:_ Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL promuje metodę Centrów Aktywności Lokalnej. Centrum to jest programem promującym "animacyjny" model działania instytucji publicznych w środowisku lokalnym. Najważniejszą zasadą CAL jest realizowanie działań na rzecz miejscowości czy osiedli przy zaangażowaniu i współpracy mieszkańców, organizacji, instytucji lub firm. W Polsce metodę CAL wdrażają ponad 173 organizacje i instytucje.
Instytucje pracujące metodą CAL służą budowaniu dobra publicznego i zaufania społecznego. Opierają się na zasadach tolerancji, poszanowania praw człowieka, solidarności społecznej, inicjują działania służące aktywizacji, edukacji i rozwojowi środowiska lokalnego. Odpowiadają na rozpoznane potrzeby społeczności lokalnej, angażują mieszkańców w proces ich rozwiązywania, tworzą płaszczyznę porozumienia i współpracy, dążą do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego.
AUTOR: Justyna Michalec