INFOBROKERSTWO
Infobrokerstwo – to szansa na połączenie pasji z pracą zarobkową, osobistych zainteresowań – z biznesem, zmiany zakresu obowiązków – z nowymi potrzebami nowoczesnej organizacji.
Kompetencje infobrokerskie są na tyle rozległe, że w obszarze tej specjalizacji znajdzie miejsce dla siebie każdy, kto umie i lubi czytać ze zrozumieniem, szukać informacji na określone tematy, dzielić się wiedzą z innymi. Dysponowanie kompetencjami infobrokerskimi otwiera nowe perspektywy zatrudnienia i wzmacnia argumenty kompetencyjne pracownika każdej branży. Z drugiej strony – poziom kompetencji inforbrokerskich /infobrokerstwa systemowego/ w firmie, urzędzie, organizacji – wyznacza poziom merytoryczności /mądrości/ decyzji biznesowych, administracyjnych, politycznych oraz sprawiedliwości społecznej /zgodności decyzji z deklarowanymi systemami wartości/. Bez względu na to jak stwierdzenia powyższe brzmią – w uszach osób, które z infobrokerstwem się nie zetknęły – ich prawdziwość potwierdzają diagnozy, raporty i prognozy najbardziej renomowanych instytucji europejskich i światowych. Przyszłość nowoczesnych organizacji wiążą z takimi kompetencjami.
Kompetencje informacyjne /infobrokerskie/ należą do:
- najpowszechniejszych – gdyż dostępność internetu spowodowała, że wszyscy szukają wszystkiego, a skoro szukają, to jakieś kompetencje informacyjne posiadają
- najmniej docenianych personalnie – gdyż wszyscy znajdują w internecie – co potrafią i zadowalają się tym, co znaleźli
- najrzadziej rozpoznawanych – szczególnie przez HR – gdyż są dwa worki /informatyczny i zarządzania wiedzą/, do których wrzuca się je rutynowo i bez zastanowienia co w środku
- najlepiej zawodowo rokujących – gdyż wszystkie prognozy europejskie i światowe wróżą im świetlaną przyszłość, jako najpowszechniej i najpilniej poszukiwanych – w perspektywie najbliższych lat
- najtrudniejszych do opanowania – gdyż poza wyszukiwaniem wiedzy konieczna jest tutaj interdyscyplinarna wiedza /w tym tak unikatowa we współczesnej edukacji, jak metodologiczna/ oraz umiejętności oparte na samodzielności myślenia oraz elitarnych walorach intelektualnych i etycznych.
Ta szczególna rola kompetencji inforbrokerskich, jako istotnie wspierających procesy komunikacyjne i decyzyjne – w każdej organizacji – każe mówić o nich w pierwszej kolejności dyskutując o nowoczesności, innowacyjności, mądrej efektywności bezkolizyjnie łączącej – w środowisku pracy – cele organizacji z rodzinnymi, prywatnymi celami pracownika.
W 2017 Ateneum WS w Gdańsku uruchomi studia podyplomowe z zakresu IS o specjalnościach zaliczanych przez Foresigh do najbardziej przyszłościowych kompetencji zawodowych.
bardzo cenny głos w dyskusji nt. infobrokerstwa! 🙂