Co nam pokazał Putin? To, że wojskiem – dzisiaj wystarczy straszyć. Do czasu. A wygrywać znajomością sposobu myślenia – przeciwnika, oponenta, wroga. Kiedy się zna ten sposób myślenia, swoje działania wkomponowuje się w jego wyobrażenia, przekonania. I robi swoje. Cywile zrobili swoje w Kijowie – uznaliście to. To teraz „cywile” zrobią swoje na Krymie. Gdzie nie poradzą sobie „cywile”- tam pośle się „kobiety”…A cały czas pracują media i urabiają swoich. A u obcych – pracują w sieci całe rzesze „internetowych śpiochów” – promujące sowiecki sposób myślenia. Robią do inteligentnie. Nie atakują wprost. Pracują nad systemami wartości i je rozmiękczają. Podkopują autorytety. Jątrzą, judzą, napuszczają. U siebie łącza wszystkich w euforii zwycięstwa i poczuciu narodowej dumy. U obcych – kreują konsekwentnie swój sposób myślenia. Dlatego dzisiaj umiejętność poznawania sposobu myślenia – nabrała wymiaru już nie tylko mądrości życiowej, ale wręcz wartości strategicznej.
Co zrobi dalej Putin?
Przewidywanie czegokolwiek, możliwe jest tylko wtedy, kiedy ma miejsce powtarzalność. Tak samo jest z decyzjami. Co trzeba wiedzieć o podejmujących decyzje, aby pokusić się sensownie o przewidywanie możliwych do podjęcia decyzji? Trzeba znać ich sposób myślenia.
Nie ma jedynej, uniwersalnej metody pozwalającej zrekonstruować sposób myślenia organizacji, polityków, zespołów. Jak to wygląda w świetle naszej metody MSE™?
Krótko o samej idei MSE™
Bierzemy codzienność pod lupę MSE™. Analizujemy przykłady konkretnych organizacji, zdarzeń, które miały w nich miejsce, a zostały upublicznione – dzięki pracy dziennikarskiej. Nie wiemy na ile opisywane zdarzenia są reprezentatywne dla danego zespołu czy dla całej organizacji, gdzie zaistniały. Ale ich pojawienie świadczyć może o istotnej obecności sposobu myślenia, który wyznacza codzienne zachowania.
Interwencje dziennikarskie uruchamiają – z zasady – mechanizm dochodzenia winnego. To jest bardzo ważny motyw i tego wymaga zarówno społeczne poczucie sprawiedliwości, jak i normalna, ludzka przyzwoitość. Winny zostanie wskazany i ukarany. I to jest jeden aspekt sprawy.
Nasz interesuje ponadto inny jeszcze aspekt: odpowiedź na pytanie o to w jakim stopniu incydentalne zdarzenia potwierdzają obecność sposobu myślenia odpowiedzialnego za opisany incydent. Ukaranie, nawet usunięcie sprawcy zdarzenia -nie zapewnia nam komfortu przekonania, że teraz będzie lepiej, a o to przecież chodzi. Nie będzie lepiej – jeśli sposób myślenia, który zdecydował o zachowaniu sprawcy – tkwi w organizacji.
Szpital, sąd, urząd, organizację międzynarodowa, polityka – łączą w codziennej praktyce właśnie określone sposoby myślenia, wpisane w konkretne decyzje, w konkretne zachowania. Dlatego w opisie zdarzenia poszukujemy wpisanego tam systemu wartości – respektowanych w praktyce oraz wiedzy – o otaczającej nas rzeczywistości. Nasz sposób działania – oparty na MSE™ – stara się docierać o głębszych warstw uwarunkowań rzeczywistości społecznej identyfikując bariery mentalne i paradygmaty myślenia, gdyż to one odpowiedzialne są za tempo wprowadzanych zmian oraz ich ostateczne rezultaty. To one decydują o poziomie komfortu naszego życia, sprawiedliwości, bezpieczeństwie itd. Dążymy do ukierunkowania naszych wspólnych dociekań na przyczynami tego dlaczego nie jest tak, jak być powinno – z konkretnych ludzi, na zjawiska, z indywidualnej podłości – na warunki, w których ona może działać i szkodzić. W blokowaniu, w tworzeniu organizacyjnych rozwiązań wykluczających korupcje, bylejakość, prywatę -widzimy ową drugą ścieżkę , uzupełniającą interwencjonizm dziennikarki. Tak rozumiemy ideę DZIENNIKARSTWA OBYWATELSKIEGO wykorzystującego narzędzie MSE™ .
Finansizm – królem Europy?
Przejdźmy do kwanta wiedzy. Jest tym razem stosunkowo krótki, ale bardo treściwy.
2014-03-19 1155_TW680303_v01 _KWANT_ UE 2014_ sposób myślenia_ analiza MSE™_ wartości respektowane, a deklarowane_ finansizm jako dominujący sposób myślenia
- Problem: Jaki sposób myślenia dominuje w UE 2014 roku
- Słowa klucze: sposób myślenia _ MSE™?_ UE 2014 _
- Temat: Jak rachowane są sankcje w UE?
- Dla kogo? Zespół Projektowy Metodyka Kwantyfikowania
- Na kiedy?: stale_ edu
- ŹRODŁO : http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,15646038,Ks__Boniecki_o_aneksji_Krymu__O_ciebie_chodzi__gdy.html
- Autor: Tadeusz Wojewódzki mailto:wojewodzki@wojewodzki.pl
CYTAT:
/…/ Zapytajmy też, czy dla Ukrainy zdrowsze będzie pozostawanie pod wpływem Rosji, czy też może budowanie obywatelskiego społeczeństwa, wolnego i demokratycznego, włączonego do wspólnoty europejskiej?
Jak dodaje „nasze opowiedzenie się po stronie przemian na Ukrainie wymaga odwagi i determinacji obywatelskiej, przyjęcia konsekwencji gospodarczych, a więc i ryzyka energetycznego (Rosja zaspokaja 1/4 zapotrzebowania UE na ropę i gaz), zahamowania wymiany handlowej z Rosją, i wzięcia na siebie ciężaru finansowego wsparcia pogrążonej w zapaści gospodarczej Ukrainy”.
– Wszyscy dziś powtarzają słowo „sankcje”, ale jednocześnie kombinują tak, żeby straty, które w ich wyniku sami poniosą, nie były zbyt wielkie. A przecież czasem jest tak, że „to, co się liczy, nie da się policzyć, a to, co daje się policzyć – się nie liczy” – jak trafnie zauważył wielki Albert Einstein – kończy swój felieton ks. Boniecki.
„
Asocjacje:
Felieton ks. Bonieckiego dotyczy sposobu myślenia o wydarzeniach na Krymie. Dopowiedzmy tutaj, że dla nas sposób myślenia identyfikuje się w oparciu o :/1/ wartości, /2/ wiedzę oraz /3/ relacje między nimi.
WARTOŚCI – tworzą swoistą piramidkę: jedne zapewniają fundament, inne są na samym szczycie, ale ważne jest co innego, a mianowicie to, że położenie w tej piramidce wyznacza jeden porządek – co jest ważniejsze od czego? Miłość od pieniędzy, czy pieniądze od miłości? Jeśli pieniądze są na samym szczycie tej piramidki, to miłość oraz inne wartości mogą nie mieć w praktyce większego znaczenia. Samo życie, ale warto wiedzieć kto jaka ma piramidkę w sobie (w sercu i głowie).
W oparciu o to, co ludzie robią, jak się zachowują – wnioskujemy o tym -jaką piramidę wartości respektują. Respektują – czyli stosują w praktyce, gdyż deklarować mogą coś zupełnie innego. Te wartości, według których żyjesz- nazywamy respektowanymi. To, co mówisz- co cenisz, co ważniejsze od czego – to tylko mówisz. Nas interesuje to, co w praktyce czyli respektowane.
To, jakie podejmuje się decyzje zależy nie tylko od wartości, ale także od wiedzy, od tego, co się o świecie wie. Wiedza weryfikuje wartości. Z jednych tworzy cele; tutaj i teraz. Z innych cele strategiczne, których zdobycie okładamy na lata, na wiele lat. A z innych tworzymy wizje. To cele, których nigdy być może nie zrealizujemy, ale one wyznaczają sens naszej egzystencji i codziennych dążeń. Ważne jest to szczególnie wtedy, kiedy działa się w zespole. Wspólna wizja potrafi łączyć silniej niż cokolwiek innego.
Idealnie jest wówczas jeśli wartości i wiedza żyją obok siebie – w harmonii i jedne nie próbują zapanować nad innymi. Zdarza się jednak i tak, że wartości zaczynają dominować nad wiedzą. Taki sposób myślenia stosunkowo często pojawia się dzisiaj. Wartością, która podporządkowuje sobie wszystkie inne, a dodatkowo jeszcze – podporządkowuje sobie wiedzę – jest ZYSK. taki sposób myślenia nazywamy FINANSIZMEM. Firmy, które zaczynają funkcjonować z dominacja takiego sposobu myślenia działają według reguł wyścigu szczurów. Liczą się tylko zyski i tylko takie działania, które w krótkim czasie przynoszą dochody – mają w nich rację bytu.
Całe to tutaj powiadanie o tym, z czego składa się sposób myślenia jest po to, aby uświadomić role, jaka odgrywają w nim wartości. Wszystko to w kontekście sankcji, o których wspomina autor felietonu.
Czy w UE panuje finansizm?
Wiele wskazuje na to, że w UE dominuje finansizm. ZYSK wyznacza krótką perspektywę działania i każe podejmować decyzje korzystne dla ZYSKU, a niekorzystne dla innych wartości. W tym tak ważnych jak BEZPIECZEŃSTWO.
Bez względu na to jak bardzo nasze tutaj rozważania brzmią teoretycznie, ich wymiar jest praktyczny: od sposobu myślenia zależą decyzje dotyczące naszego bezpieczeństwa.
Dlatego w interesie każdego, kto pretenduje do miana zastanawiającego się nad decyzjami miłosiernie nam panujących – jest rozumienie istoty i roli wartości w sposobach myśleniu i pokazywaniu tego „na tacy”, bez ogródek i całej tej politycznej otoczki tworzonej przez media.
O roli wartości w sposobach myślenia, w budowaniu strategii organizacji oraz wielu, równie ważnych, co interesujących problemach mówimy na naszych warsztatach.
Zapraszamy do obejrzenia materiału ilustrującego sposób omawiania tej tematyki na naszych WARSZTATACH.