Potocznie mówi się o takim zjawisku, że to przegięcie, skrajność itd. Z konsekwencjami takiego sposobu myślenia mamy do czynienia w postaci konkretnych decyzji, zazwyczaj bolesnych i niezrozumiałych. Dlatego warto zainteresować się tym zjawiskiem nieco dogłębniej.
Dysharmonia relacji wiedzy i wartości – z wyraźną i bezwzględną dominacją systemu wartości, spłaszczonego do jedynej wartości: ZYSKU – skutkuje akceptacją działań, których celem jest maksymalnie preferowanie :
z jednej strony -eliminacja źródeł kosztów a,
z drugiej -maksymalizacja zysków – nawet kosztem wartości wcześniej uznawanych za ważkie i niezbędne.
Wskazana dysharmonia oznacza blokadę innej wiedzy, jak tylko uzasadniającej przyjęty porządek wartości. Jest to forma ideologizacji decyzyjności wyrażająca się w formule „dobierania wiedzy” do wybranych wartości. Teoretycznie możliwa jest oczywiście sytuacja odwrotna, w której dysharmonia decyzyjności przybiera postać przeteoretyzowania i wartości dobierane są pod kątem wiedzy – uznanej za dogmat. Widać stąd jak proces decyzyjności bardzo narażony jest na dysharmonię i jak bardzo potrzebna jest stała obserwacja procesów decyzyjności w aspekcie wyznaczonym humanistyką zintegrowaną. Jest to bowiem perspektywa spojrzenia na działania dowolnej organizacji, jej efektywności i uwarunkowania zmian w sposób, który nie jest brany pod uwagę w powszechnej praktyce kontroli, audytu czy kontrolingu.