2007-03-14 11:44_AP810702_v01_KWANT_szkoły językowe
SŁOWA KLUCZE:_szkoły językowe_angielski_jakość nauczania
TEMAT:_„Szkoła języka angielskiego – wybór z głową.”
PROBLEM:_Obecnie na rynku jest bardzo bogaty wybór szkół językowych (szczególnie języka angielskiego) prześcigających się w promocji swoich usług. Ale czy wszystkie te szkoły oferują jednakowy poziom nauczania? Jak rozróżnić szkoły dobre, oferujące wysoki poziom nauczania od tych, w których nauka nie przyniesie nam wiele pożytku? Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze szkoły? Skąd możemy wiedzieć, że dokonaliśmy słusznego wyboru, że szkoła na która się zdecydowaliśmy jest wiarygodna, jest szkołą godną zaufania?
Problem: Czym kierować się przy wyborze „dobrej” szkoły języka angielskiego?
ODBIORCA:_ZP – edukacja
CYTAT:
„Pytajmy o kwalifikacje nauczycieli, sprawdźmy, w jakich warunkach odbywa się nauka – radzimy, jak wybrać szkołę językową. W lutym zaczyna się nowy semestr.
Gwarancją wysokiego poziomu szkoły jest rekomendacja Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE. W stolicy jest siedemnaście szkół z akredytacją PASE (szczegóły na www.pase.pl).
PASE przyznaje akredytacje placówkom, które istnieją co najmniej od dwóch lat, zatrudniają wykształconych nauczycieli, a także stosują różne techniki nauczania. Szkoły muszą dysponować odpowiednimi salami, pomocami audiowizualnymi i biblioteczką dydaktyczną. Akredytacja gwarantuje, że słuchacz otrzyma niezbędne informacje oraz będzie mógł się skontaktować z dyrekcją placówki.
Najważniejszy nauczyciel
Wiceprezes stowarzyszenia Marek Jankowski uważa, że najważniejsze jest wykształcenie lektorów.
-Nauczyciel wykwalifikowany to taki, który ma dyplom ukończenia (lub potwierdzone absolutorium) filologii, lingwistyki stosowanej lub kolegium nauczycielskiego czy innych studiów wyższych i certyfikat znajomości języka na poziomie C2 oraz ukończony kurs metodyki.
Jankowski radzi pytać o kwalifikacje nauczycieli dyrektora metodycznego placówki. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, jaką opisuje rozczarowana słuchaczka pewnej stołecznej szkoły Anna Bajewska: – Nauczyciele kilkakrotnie przerabiali te same ćwiczenia i tematy. To byli ludzie niewykwalifikowani – oburza się.
Uwaga na reklamy
Z dużą ostrożnością powinniśmy podchodzić do reklam. Na przykład szkoły często zapewniają w nich, że stosują najnowocześniejsze metody nauczania. Często mijają się z prawdą, przed czym przestrzega dr Zbigniew Możejko z Instytutu Anglistyki UW.
– Często te "nowatorskie metody komunikacyjne" stosowane są od kilkudziesięciu lat – zaznacza Możejko. – Na przykład reklamowana metoda Callana opierająca się na powtarzaniu materiału sięga lat 60. ubiegłego wieku. Obecnie najbardziej nowoczesne jest tzw. podejście eklektyczne, czyli łączenie elementów różnych metod.
Podobnie jest z nauczycielami obcojęzycznymi (native speakerami). Doktor Możejko radzi pytać metodyka szkoły, czy native speakerzy faktycznie w niej wykładają.
– Czasem są tylko do konsultacji, o czym reklama nie mówi – dodaje.
Poza tym wbrew obiegowym opiniom obecność native speakerów nie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości szkoły.
Nie daj się oszukać
Zawsze powinniśmy dokładnie przeczytać regulamin szkoły oraz umowę. Muszą one zawierać informacje o organizacji zajęć, sposobie płatności i wzajemnych zobowiązaniach słuchacza i szkoły. Może się bowiem okazać, że placówka np. nie przewiduje zwrotu pieniędzy w przypadku rezygnacji z nauki. Takie postępowanie jest niedozwolone. Tymczasem w 2005 r. podczas kontroli w szkołach językowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zauważył takie praktyki w 179 placówkach w całym kraju.
BARBARA KAMIŃSKA”
ŹRÓDŁO : http://www.gv.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=112&Itemid=8 artykuł autorstwa Barbary Kamińskiej zatytułowany: „Kto dobrze uczy angielskiego” pochodzi z numeru gazety Rzeczpospolitej 02.02.2007
KOMENTARZ do problemu:
Przy wyborze szkoły języka angielskiego należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Przy czym to jakich szkoła ma nauczycieli, jak dobrze są oni przygotowani do prowadzenia zajęć, wydaje się najlepiej świadczyć o poziomie nauczania w danej szkole. Warto zatem poznać kwalifikacje nauczycieli na długo przed zapisem na kurs językowy. Inaczej może czekać nas niemiłe rozczarowanie. Informacji na temat kwalifikacji lektorów powinien udzielić nam dyrektor metodyczny danej szkoły językowej.
Stosowane w szkole metody nauczania są kolejnym punktem na który należy zwrócić uwagę. Szkoła, w której ucząc języka obcego nauczyciele łączą elementy różnych sprawdzonych metod, nauka języka wydaje się być bardziej efektywna niż w tradycyjnych systemach nauczania. Dużą uwagę należy również poświecić zapoznaniu się z regulaminem szkoły, zwracając uwagę na wszelkie kwestie formalne, szczególnie związane z płatnościami i organizacją zajęć. Ponadto nie powinniśmy się zbytnio sugerować reklamą, bo zazwyczaj w pewien sposób ubarwia ona rzeczywistość. Dlatego do reklam powinniśmy podchodzić sceptycznie, za każdym razem starając się zweryfikować ich prawdziwość.
Decydując się na wybór szkoły językowej, dobrze jest sprawdzić czy szkoła ta posiada rekomendacje zewnętrznych ośrodków oceny. Takich rekomendacji udziela np. polskie stowarzyszenie PASE. Dzięki temu wiemy, że szkoła, która posiada znak jakości PASE, gwarantuje nam wysoki poziom nauczania języka angielskiego. Z listą rekomendowanych szkół jak i informacjami na temat działalności stowarzyszenia PASE można się zapoznać na łamach portalu: http://www.pase.pl
Skorzystanie z popularnych ostatnio rankingów może być jak najbardziej pomocne przy podejmowaniu decyzji o wyborze szkoły języka angielskiego. Rankingi takie prowadzi np. Newsweek, corocznie oceniając w Polsce szkoły języka angielskiego. (http://www.newsweek.pl/wydania/artykul.asp?Artykul=16155 – ranking z 2006 roku).
AUTOR: Arkadiusz Pydzik
A czemu nie spróbować podszkolić się przez Skype? Można ustalić dowolne godziny, nie trzeba czekać aż się uzbiera grupa, ceny też są atrakcyjne a co najważniejsze można bez problemu znaleźć nativa z każdego państwa, z akcentem jaki nam się podoba 🙂 Tutaj http://maturzysta.dlastudenta.pl/artykul/Popraw_swoj_angielski_za_pomoca_Skypea,112394.html na stronie dla maturzystów czytałam o Preply, największym takim portalu, gdzie można znaleźć internetowe szkoły języka angielskiego między innymi. Chyba warto sprawdzić 🙂