Iga Bałos
Iga Bałos – Trener IS
Specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej (LOGOPROTECT Kancelaria Rzeczników Patentowych, Katarzyna Komala-Wójcik&Aleksandra Nowak-Gruca s.c. oraz Stoczewski, Gałka, Strzelski „Delikatesy filmowe” sp. j.) i prawnych aspektach infobrokeringu (www.infoiprawo.blogspot.com). Jest asystentem w Instytucie Prawa Prywatnego Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzi zajęcia w języku polskim i angielskim z zakresu ochrony własności intelektualnej a także prawa w działalności infoborkerskiej dla słuchaczy studiów podyplomowych. Kreatywność ćwiczy przekazując najnudniejsze treści i interesujący sposób. Obecnie oczekuje na recenzje rozprawy doktorskiej pt. „Zdatność arbitrażowa sporów dotyczących patentu.”
Jest stypendystką The Hague Academy of International Law przy Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, otrzymała także zaproszenie od Societas Humboldtiana Polonorum do udziału w Sesji Młodych Badaczy w 2010 roku. W ubiegłych latach wygłosiła kilka wykładów jako visiting lecturer, ostatnio w Anglo-American University (Praga) na temat nowoczesnych metod badawczych i poszukiwania informacji. Jest autorką monografii na temat patentowania programów komputerowych oraz kilkunastu artykułów z zakresu własności intelektualnej i prawa prywatnego międzynarodowego.
Finansizm – królem Europy? Co – z czym i dlaczego przegrywa dzisiaj w Europie ?
Co nam pokazał Putin? To, że wojskiem – dzisiaj wystarczy straszyć. Do czasu. A wygrywać znajomością sposobu myślenia – przeciwnika, oponenta, wroga. Kiedy się zna ten sposób myślenia, swoje działania wkomponowuje się w jego wyobrażenia, przekonania. I robi swoje. Cywile zrobili swoje w Kijowie – uznaliście to. To teraz „cywile” zrobią swoje na Krymie. Gdzie nie poradzą sobie „cywile”- tam pośle się „kobiety”…A cały czas pracują media i urabiają swoich. A u obcych – pracują w sieci całe rzesze „internetowych śpiochów” – promujące sowiecki sposób myślenia. Robią do inteligentnie. Nie atakują wprost. Pracują nad systemami wartości i je rozmiękczają. Podkopują autorytety. Jątrzą, judzą, napuszczają. U siebie łącza wszystkich w euforii zwycięstwa i poczuciu narodowej dumy. U obcych – kreują konsekwentnie swój sposób myślenia. Dlatego dzisiaj umiejętność poznawania sposobu myślenia – nabrała wymiaru już nie tylko mądrości życiowej, ale wręcz wartości strategicznej.
Co zrobi dalej Putin?
Czytaj dalej „Finansizm – królem Europy? Co – z czym i dlaczego przegrywa dzisiaj w Europie ?”
Dróżki polskiej myśli konsultingowej
Tekst z kwantem do dokończenia
Od myśli humanistycznej żąda się dzisiaj – i słusznie – siły sprawczej porównywalnej z techniką. Międzynarodowe organizacje wskazują na humanistykę, jako dziedzinę, która– w życiu społeczeństw – zastąpi w najbliższym czasie rolę techniki i jej wytworów. Nie dlatego, że technika przestanie się rozwijać, ale dlatego, że problemy społeczne, umiejętności ich rozwiązywania – zdecydują o dalszym tempie rozwoju ludzkości.
Skoro tak to wygląda w teorii, warto przyjrzeć się wybranym choćby tylko aspektom praktyki, szczególnie wdrożeń produktów humanistycznych, by określić ich polskie uwarunkowania społeczno – gospodarcze. Temat jest wielowątkowy i na tyle poważny, że nie rozwiąże go jedna, najlepsza nawet publikacja, ale kiedyś trzeba zacząć.
Dzisiaj o realnych szansach wdrożeń polskiej myśli konsultingowej- przypadek szczególny – MS™
Znajomy spotkał znajomego i pyta:
- W jakie dziedzinie pracujesz? – zapytał znajomy znajomego
- Infobrokerstwie – odpowiedział ten pierwszy
- Co? To jest dziedzina kompletnie passe – skrzywił się znajomy – znajomego
- Staraj się chociaż jakoś po ludzku to nazwać – doradził
- Ale jak? – zapytał ten pierwszy
- Dobrze chodzi nazwa 'information architecture’ – dodał doradzający. – Przynajmniej korporacje będą wiedziały o co chodzi.…
Infobrokerskie wydarzenie w Warszawie
Zapraszamy do udziału w XLIII edycji seminarium w cyklu INFORMATYKA KORPORACYJNA
– NARZĘDZIA INFORMATYCZNE INFOBROKERINGU W OBSZARZE BIZNESU, ADMINISTRACJI I NAUKI
Warszawa, 01.04.2014r.
Zapraszamy Państwa do udziału w seminarium pt. „Narzędzia informatyczne infobrokeringu w obszarze biznesu, administracji i nauki”, podczas którego zaproszeni specjaliści odpowiedzą na pytanie jak pozyskać rzetelną i bezpłatną informację z Internetu. Omówione zostaną miedzy innymi narzędzia informatyczne infobrokeringu, kryteria i sposoby oceny wyszukanej informacji, jak również zagadnienia dotyczące roli informacji i jej analizy w zarządzaniu ryzykiem przedsiębiorstwa oraz miejsca infobrokeringu w wywiadzie gospodarczym.
Dzięki poniższemu formularzowi zgłoszeniowemu, możecie Państwo skorzystać z 10% RABATU na udział w wydarzeniu: http://www.cpi.com.pl/imprezy/2014/nii/formularz_pr10.php
Nasza terminologia – dlaczego „infrastruktura intelektualno – mentalna”, a nie „kapitał intelektualny”?
Rzecz dotyczy stosowania takich pojęć, jak „kapitał ludzki” czy „kapitał społeczny”. Skoro poruszamy tutaj w kontekście modeli organizacji, to naturalną ścieżką wszelkich dywagacji wydaje się „kapitał intelektualny”, „kapitał społeczny” czy „kapitał ludzki”. Tym bardziej, że w ich zasięgu pojawia się natychmiast refleksyjność M. Boniego, J. Hausnera czy J. Czapińskiego. W stosunku do tego nurtu wybieramy ścieżkę rozważań równoległą, w naszym zamyśle uzupełniającą tę uznaną intelektualnie i ważką merytorycznie dziedzinę rozważań powiązanych z praktyką życia społecznego licznymi kanałami wdrożeń.
Putin: PUT-IN … / PUT-OUT … ?
PUT-IN 😥 / PUT-OUT 🙂
wybór między sposobami myślenia
Deklaracje poparcia dla polityki Putina budzą u nas sporo emocji. I słusznie. Można je interpretować jako symptomy sowieckiego sposobu myślenia. Kiedy jednak zastanowić się nad tym, co w sposobach myślenia dzieli nas, a co łączy – można dojść do nieoczekiwanych wniosków i szokujących konkluzji.
„Chciała pomocy dla chorej mamy, postraszyli ją policją”- jaki to system wartości?
Bierzemy codzienność pod lupę MSE™. Analizujemy przykłady konkretnych organizacji. Przykłady zdarzeń, które miały w nich miejsce, a zostały upublicznione – dzięki pracy dziennikarskiej. Nie wiemy na ile opisywane zdarzenia są reprezentatywne dla danego zespołu czy dla całej organizacji, gdzie zaistniały. Ale ich pojawienie świadczyć może o istotnej obecności sposobu myślenia, który wyznacza codzienne zachowania.
Interwencje dziennikarskie uruchamiają – z zasady – mechanizm dochodzenia winnego. To jest bardzo ważny motyw i tego wymaga zarówno społeczne poczucie sprawiedliwości, jak i normalna, ludzka przyzwoitość. Winny zostanie wskazany i ukarany. I to jest jeden aspekt sprawy.
Czytaj dalej „„Chciała pomocy dla chorej mamy, postraszyli ją policją”- jaki to system wartości?”
MSE™ a PRINCE2 – szerzej: metodyki zarządzania projektami
Tadeusz Wojewódzki
MSE™ a PRINCE2 – szerzej: metodyki zarządzania projektami
W naszej ofercie podajemy informację, że MSE™ jest produktem wspierającym i uzupełniającym ofertę DEVOTEAM Center of Excellence S.A. Mamy na myśli przede wszystkim metodyki zarządzania projektami takie, jak PRINCE2. Na czym relacje między tymi produktami polegają?
Pytanie to sytuujemy w szerszym kontekście: Czy jest jakaś luka na rynku produktów zarządczych, dokładniej – metodyk zarządzania projektami- istotna z perspektywy uwarunkowań ich wdrożeń? Czy jest coś takiego, bez czego one nie mogą się obejść, ale jednocześnie nie wypełniają tej luki wprost? Czego można uczyć każdego i w czym doskonalić najlepszych, w czym nie doskonalą i czego bezpośrednio nie uczą produkty takie, jak PRINCE2® /ogólnie – brytyjskie standardy zarządzania/ ? Jaki to produkt? Jak jest on usytuowany względem innych, obecnych na rynku usług doradczych i szkoleniowych? Czy jest w stosunku do nich na poziomie meta refleksyjności? Jest w nich założony milcząco, entymematycznie? Co łączy go z decyzyjnością?
Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się tautologiczna, skoro szukanym przez nas obszarem – jest bez wątpienia SPOSÓB MYŚLENIA.
Sposobu myślenia można, a nawet należy uczyć. Od sposobu myślenia zależy efektywność decyzji. Sposób myślenia pojawia się na każdym poziomie zarządzania i chociaż myślenie strategiczne jest inne niż taktyczne czy operacyjne, to owa „inność” nie może prowadzić do wzajemnego wykluczenia i chaosu. To sposób myślenia decyduje o synergicznym rezultacie produktów powstających we współczesnych organizacjach.
Czytaj dalej „MSE™ a PRINCE2 – szerzej: metodyki zarządzania projektami”