Kompetencje uniwersalne czyli jakie?

Tadeusz Wojewódzki, Kompetencje uniwersalne czyli jakie?

Czy istnieje obecnie kategoria „kompetencji uniwersalnych”? Przydatnych w każdej organizacji – bardzo małej (mikroprzedsiębiorstwie) i bardzo dużej (korporacji)? Jeśli tak, to co ta kategoria uniwersalnych kompetencji obejmuje i w jaki czasie można je pozyskać? Jak jest tryb ich certyfikacji?


Rynek pracy a wizerunek kompetencji

Potrzeby rynku pracy interpretuje się niejednokrotnie poprzez pryzmat ogłoszeń o rodzaju aktualnie poszukiwanych kwalifikacji. Ten rodzaj informacji wart jest zapewne śledzenia, ale ponadto interpretacji, szczególnie interdyscyplinarnej, uwzględniającej kulturowy kontekst naszych organizacji. Jeśli przyjąć taką perspektywę intelektualną, to obszar zidentyfikowany pierwotnie, jako „potrzeby rynku pracy” – można zredukować do pewnego tylko jego segmentu, z którego wykluczeni są pierwszoplanowi interesariusze. Publiczne oferty pracy adresowane są bowiem do „obcych” – o czym decyduje wyczerpanie interesariuszy z listy rodzinnej (bliskich, spokrewnionych, „zaufanych”), formalny wymóg takiego ogłoszenia lub jej wyjątkowa nieatrakcyjność.

Czytaj dalej „Kompetencje uniwersalne czyli jakie?”

Stop ZUS

„Chodzi o organizowanie się ludzi wokół idei, uporczywe, trwałe, konsekwentne, nieustępliwe, dobrze zorganizowane. Właściwe dla Syndromu M.

Informacje

stop_zus

„Politycy planują drastyczne podniesienie składki ZUS dla przedsiębiorców. Mamy zamiar walczyć nie tylko o zaniechanie prac nad podwyżką ZUSu ale również o stworzenie uczciwych warunków prowadzenia działalności gosp. w Polsce.

 Opis

Politycy oraz związkowcy planują drastyczne podniesienie składki ZUS płaconej przez samozatrudnionych. Sładka tylko na ubezpieczenie społeczne ma wynosić od 400 do nawet 2400 zł .Wejście w życie tej propozycji oznaczać będzie drastyczny wzrost biedy oraz bezrobocia. Doprowadzi też do upadku wiele małych i średnich przedsiębiorstw pozbawiając w ten sposób środków do życia nie tylko właściciela i jego rodzinę ale również pracowników których zatrudniał. Tylko od nas przedsiębiorców zależy czy uda nam się zjednoczyć i wspólnie walczyć o nasze prawa.

Czytaj dalej „Stop ZUS”

Syndrom M.- idea

Znak firmowy MSE
Nasze produkty znakujemy naszym logo

To prawda, że historia jest najlepszym nauczycielem. Ale też prawdą jest, że te same zdarzenia różnie są interpretowane, że różne płyną z nich nauki. I choć wszyscy widzą to samo, wyciągają wnioski z tego, co widzą – diametralnie różne. Obecnie Majdan stał się symbolem – lustrem, w którym przeglądają się współcześni.

Korzystanie z cudzych doświadczeń jest zajęciem na wskroś egoistycznym. Tutaj każdy może zabrać dla siebie i swoich najbliższych więcej niż uniesie i zaoszczędzić przynajmniej tyle, ile stracili ci, z doświadczeń których korzystamy. Jedynym, ale za to kategorycznym ograniczeniem – jest jednak mądrość korzystającego. Mądrość, to wiedza przefiltrowana przez wartości, w stałej z nimi relacji. Nic nas nie różni, nic bardziej nie dzieli i nic mocniej nie łączy – jak wartości. To, co uważamy za najważniejsze w życiu, cenne, warte naszych zabiegów, poświęcenia, nawet oddania własnego życia.

Czytaj dalej „Syndrom M.- idea”

Problematyka aksjologiczna w metodologii nauk praktycznych

Uniwersytet Gdański

1992 r.                                  Zeszyty Naukowe – Filozofia i Socjologia                                   Nr 15

Tadeusz Wojewódzki

Problematyka aksjologiczna w metodologii nauk praktycznych

Wstęp

Problematyka aksjologiczna w refleksji metodologicznej nad naukami prak­tycznymi sprowadza się przede wszystkim do ocen i oceniania. Obejmuje ona zagadnienie prawomocności tych twierdzeń (wypowiedzi), metodologiczne im­plikacje obecności tychże, ale nadto rolę oceniania w procedurze badawczej nauk praktycznych.

Celem niniejszego szkicu jest zilustrowanie na wybranych zagadnieniach tezy o istotnym znaczeniu problematyki aksjologicznej w interesującym nas typie refleksji, ale nadto prezentacja własnych rozstrzygnięć, obejmujących zarówno koncepcję nauk praktycznych, jak i status metodologiczny twierdzeń oceniających.

Twierdzenia   oceniające  jako   kryterium   podziału  nauk  na teoretyczne i praktyczne

Refleksja metodologiczna nad naukami praktycznymi wiąże się w polskiej tradycji filozoficznej z nazwiskami K. Krzeczkowskiego, J. Kalinowskiego, A. Siemianowskiego, H. Stonerta, A. Podgóreckiego, T. Kotarbińskiego, T. Pszczołowskiego. Autorzy podejmujący kwestię nauk praktycznych zgodni są w zasadzie w jednym tylko: iż takie dyscypliny, jak nauki medyczne, techniczne, pedagogika   itd.   różnią   się   od   fizyki,   chemii,   biologii,   psychologii   itd.

Czytaj dalej „Problematyka aksjologiczna w metodologii nauk praktycznych”

Komunikacja wiedzy: efektywność i problemowa relewancja

Tadeusz Wojewódzki

komunikacja wiedzy: efektywność i problemowa relewancja.

/w:/ Współczesne oblicza komunikacji i informacji. Problemy, badania, hipotezy. Głowacka Ewa, Kowalska Małgorzata, Krysiński Przemysław (red.) WNUMK Toruń 2014 ss. 221- 235

Współczesne oblicza komunikacji i informacji
Współczesne oblicza komunikacji i informacji

Komunikacja wiedzy jest procesem, który we współczesnych organizacjach urósł do rangi czynnika krytycznego efektywności. Ten rodzaj zależności rozpoznajemy w obszarze uwarunkowań infrastruktury intelektualno-mentalnej, który nie jest zazwyczaj przedmiotem zainteresowania rutynowych kontroli, audytów, a nawet kontrolingu. Autor wskazuje instrumentarium metodologiczne oparte na Metodyce Syndromicznej Explorer. Umożliwia ono sprawne poruszanie się w płaszczyźnie intelektualno-mentalnych uwarunkowaniach organizacji. Rezultatami zastosowań proponowanego podejścia są np. syndromy barier mentalnych i paradygmaty myślenia, traktowane jako formuły przejawiania się sposobów myślenia, kreujących realną praktykę organizacji. Konflikty w obszarze sposobów myślenia są źródłem wytracania energii organizacji, atomizacji zespołu i efektywności niższej, niż wynika to z kalkulacji potencjału ludzkiego. Problemowa relewancja wiedzy wskazywana jest w artykule jako skuteczne rozwiązanie konfliktów komunikacyjnych. Autor rekomenduje ścieżkę kwantyfikowania, dostrzegając w niej optymalną formułę problemowej relewancji wiedzy. Kwantyfikowanie wiedzy wymaga humanistycznych kompetencji: bibliotekoznawczych, metodologicznych, filologicznych – czy szerzej – humanistycznych. Ścieżka kwantyfikacji wiedzy zbliża kompetencje humanistyczne do realnych potrzeb praktyki biznesowej, usługowej czy administracyjnej. Wpisuje się tym samym w program humanistyki nastawionej na realizację praktycznych potrzeb współczesnych organizacji.

Czytaj dalej „Komunikacja wiedzy: efektywność i problemowa relewancja”

Syndrom 5 dkg władzy

Tadeusz Wojewódzki

  Syndrom 5 dkg władzy


2014-02-20 0846_TW680303_v01 _WOREK_ kraj przyjazny_  sposób myślenia_  Syndrom 5 dkg władzy_formalizm

Asocjacje:  „Syndrom 5 dkg władzy” –powszechny był w czasach PRL. Ludzie mogli wprawdzie bardzo niewiele, w porównaniu z obywatelami spoza sowieckiego modelu swobód demokratycznych, ale mogli za to odgryzać się do woli i bezkarnie na innych, szczególnie obcych (nie ze swojej wsi). Formą obrony przed „Syndromem 5 dkg władzy” była formuła ZNAJOMEGO. Załatwienie czegokolwiek, gdziekolwiek – uwzględniało obowiązkową kolejność kroków, gdzie pierwszym było ustalenie znajomych oraz „znajomych naszych znajomych”. Można powiedzieć, że tak się rodziła sowiecka karykatura epoki społeczeństwa informacyjnego, gdyż poziom informacji o znajomych i „znajomych naszych znajomych, którzy będą prze to także naszymi znajomymi” wyznaczał poziom efektywności działania i komfortu życia.

Czytaj dalej „Syndrom 5 dkg władzy”

Zarządzanie treścią jako wyznacznik kultury projektowej nowoczesnej organizacji

T. Wojewódzki , Zarządzanie treścią jako wyznacznik kultury projektowej nowoczesnej organizacji./w:/ Zarządzanie problemami w nowoczesnej organizacji. red. Lech W. Zacher. Warszawa 2007 ss.107 – 195


 1. Kultura organizacji, a codzienność

Z kulturą organizacji, a w szczególności kulturą projektową- spotykamy się bardzo często. Nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy z tego, że to, co nas irytuje, dziwi czy zaskakuje- jest właśnie jej oznaką, przejawem czy konsekwencją. Kultura organizacji, czyli wiedza oraz system wartości generujący zachowania organizacji, w tym kultura projektowa, czyli wiedza oraz system wartości generujący zachowania organizacji realizującej projekty, jako formy działania, należą do zagadnień teoretycznych. To prawda, ale konsekwencje tego, co wiemy o np. komunikacji, o przepływie informacji, o czynnościach, które powinny stanowić nieodłączny element określonych stanowisk pracy, mają swój bardzo wymierny, odczuwalny, praktyczny wymiar. Szczególnie w tym obszarze, właśnie kultury organizacji, określenie, że nie ma niczego bardziej praktycznego, jak dobra teoria, wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Szczególnie, jeśli odbiega ona od naszych oczekiwań wobec organizacji, z którymi mamy kontakt.

Czytaj dalej „Zarządzanie treścią jako wyznacznik kultury projektowej nowoczesnej organizacji”

Diagnoza współczesności europejskiej

„Źródła napięć społecznych tkwią właśnie tutaj. Badania tzw. opinii publicznej dotyczą obszarów deklarowanych, a nie respektowanych. Korzystające z nich instytucje funkcjonują w iluzorycznej realności.”

Fragment Asocjacji

Czytaj dalej „Diagnoza współczesności europejskiej”

Kiedy wszystko jest dyskursem

Diagnozy współczesności formułowane w laboratoriach humanistyki są bezpieczne dla świata. Nie ze względu na szczelność systemów ochronnych przed wirusem mądrości, ale ze względu ma możliwości alokacyjne mediów: wagę sensowności treści, jakie mogą unieść. Media specjalizują się w transporcie treści lekkich („letkich„).

Z Anną Pałubicką jest problem: diagnozuje współczesność jednoznacznie,zrozumiale i bez zbędnego dyskursu. Mówi – jak jest. Sensownie. Media rozstrzygną czy „letko”. Póki co przeanalizujcie – proszę – sami:

Czytaj dalej „Kiedy wszystko jest dyskursem”

Jarosław Boruszewski

Jarosław Boruszewski – trener MSE™


 

Znak firmowy MSE
Nasze produkty znakujemy naszym logo

Adiunkt w Zakładzie Teorii i Filozofii Komunikacji Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi zajęcia z podstaw metodologii, semiotyki logicznej i semiotyki informacji, rodzajów wiedzy oraz pragmatyzmu.

Autor kursu e-learningowego z wprowadzenia do filozofii dla Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. W pracy badawczej zajmuje się semantyką proceduralną, filozofią i semiotyką informacji oraz metodologicznymi podstawami infobrokerstwa systemowego.

Trener i koordynator kursu infobrokerskiego realizowanego w Instytucie Filozofii UAM.

Jarosław Boruszewski
Jarosław Boruszewski

Trener MSE™ aktywnie uczestniczący w opracowywaniu formuł wdrażania metodologii, szczególnie programu humanistyki zintegrowanej w środowisko przedsiębiorczości.

Na naszym blogu: tutaj

Jeśli nie wiadomo o co chodzi…

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze?  Tak się zwykło mawiać. Pieniędzy od tego nie przybywa, ale przynajmniej wiadomo o co chodzi. Wiadomo?  Tak zwykliśmy sądzić…

Przekonanie o tym, że „jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze” jest z tej samej grupy zdroworozsądkowych przekonań, co stwierdzenie, że „wyjątek potwierdza regułę” lub że „nadzieja jest matką naiwnych”. Wiadomo, że wyjątek nie potwierdza, ale regułę obala, że nadzieja jest natchnieniem najmądrzejszych… A co z pieniędzmi?

Czytaj dalej „Jeśli nie wiadomo o co chodzi…”

Grzegorz Józefiak

Grzegorz Józefiak – wiodący konsultant MSE™


Znak firmowy MSE
Nasze produkty znakujemy naszym logo

Z zawodu inżynier telekomunikacji ze specjalnością urządzenia cyfrowe i systemy kontrolno-pomiarowe. Ukończył studia pomagisterskie w zakresie zarządzania. Ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe to przede wszystkim projektowanie systemów informatycznych, zarządzanie projektami inf. oraz zarządzanie strategiczne w firmie IT – projektował i współtworzył rozwiązania systemowe dla bankowości, zarządzał firmą informatyczną.

Wiodący konsultant w DEVOTEAM Center of Excellence S.A.. Akredytowany trener wiodący ITIL®. Akredytowany trener PRINCE2®, P3O®, MoP™

Wiodący konsultant MSE™. Współautor wdrożeń MSE™ oraz opracowań metodycznych z tego zakresu. Uczestnik programu humanistyki zintegrowanej rozwijanego przez metodologiczny ośrodek poznański  na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza w Poznaniu.

Grzegorz Józefiak
Grzegorz Józefiak

Były wieloletni zawodnik, wicemistrz Polski w żeglarskiej klasie 420.Sport nauczył go nieszablonowego podejścia do każdego zadania, co skutecznie wykorzystuje jako konsultant. Specjalizuje się w modelowaniu i projektowaniu systemów IT. Akredytowany trener w zakresie PRINCE2, ITIL, P3O, MoP oraz MSE™.

Przykład

Infobrokerstwo – szkolenia – warsztaty

Szkolenie infobrokerskie /zamknięte/

INFOBROKERSTWO KLASYCZNE

Moduł 1. Ścieżki infobrokerskie

  1. Infobroker – definicja misji, warunki sine qua non
  2. Umiejętności i predyspozycje infobrokera
  3. Kształcenie infobrokerów w Polsce i na świecie
  4. Stowarzyszenia infobrokerów
  5. Firmy infobrokerskie
  6. Zlecenia infobrokerskie
  7. Benchmarking produktów i usług

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Moduł 2. Źródła informacji:

  • Istota informacji
  • Kryteria podziału i rodzaje informacji
  • Właściwości i funkcje informacji
  • Informacja a wiedza
  • Współczesne problemy informacyjne współczesności
  • Typologia źródeł informacji (pierwotne, wtórne, pochodne vs. tradycyjne i elektroniczne)

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Moduł 3. Internet i wyszukiwanie informacji:

  • Internetowe środowisko informacyjno-wyszukiwawcze.
  • Metody i strategie wyszukiwania informacji
  • Strategie wyszukiwawcze – charakterystyka i przegląd
  • Typologia narzędzi wyszukiwawczych – charakterystyka, funkcje i zastosowania
  • Wyszukiwarki internetowe typu ogólnego
  • Wyszukiwarki naukowe

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Moduł 4. Ocena i ewaluacja jakości informacji:

  • Metody oceny informacji elektronicznej
  • Pułapki Sieci
  • Kryteria i metody oceny jakości stron WWW

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Moduł 5. Prawo autorskie

  • Polskie przepisy prawne związane z ochroną praw autorskich
  • Dyrektywy Unii Europejskiej odnośnie prawa autorskiego
  • Prawa osobiste i majątkowe twórcy. Dozwolony użytek chronionych utworów

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

INFOBROKERSTWO SYSTEMOWE

Moduł 6. Współczesna organizacja jako środowisko pracy infobrokera

  • Infobroker, a infobroker systemowy – podobieństwa i różnice kompetencji oraz form  działania
  • Infrastruktura intelektualno- mentalna organizacji – identyfikacja uwarunkowań i rekomendacja zmian
  • Bariery mentalne organizacji – uwarunkowania procesów informacyjnych
  • Paradygmaty myślenia organizacji – uwarunkowania procesów informacyjnych
  • Potrzeby informacyjne  w modelach współczesnych organizacji
  • Potrzeby informacyjne inspirowane kulturą projektową
  • Identyfikacja potrzeb informacyjnych przykładowych stanowisk pracy
  • Interdyscyplinarność – jako metodologiczny warunek adekwatności raportowanego stanu wiedzy

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Moduł 7. Kreowanie ścieżki kariery zawodowej infobrokera

  • Kompetencje infobrokerskie – jako moduł ścieżki kariery zawodowej
  • Kompetencje informatyczne, informacyjne oraz  komunikacyjne infobrokera systemowego
  • Problemowe uwarunkowania asocjacyjności treści
  • Standaryzacja wiedzy, a problem jej jakości
  • Podstawy myślenia produktowego i asocjacyjności treści
  • Mapowanie myśli – jako nielinearna technika zapisu treści
  • Kwantowanie treści – jako standard wiedzy pertynentnej

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Moduł 8. Organizacja środowiska pracy infobrokera systemowego

  • Produkty pracy infobrokera systemowego
  • Narzędzia wsparcia procesów komunikacyjnych
  • Optymalizery – jako formuła dzielenia się doświadczeniami

Efekty kształcenia

Realizacja ww. bloków tematycznych umożliwi kursantom:

  • nabycie wiedzy nt. współczesnych ujęć infobrokerstwa,
  • poznanie i identyfikację podstawowych procesów w działalności informacyjnej dla biznesu,
  • uporządkowanie wiedzy nt. różnych rodzajów źródeł i narzędzi informacji oraz obszarów ich zastosowań,
  • wykształcenie umiejętności wyszukiwania informacji w źródłach tradycyjnych i elektronicznych,
  • wykształcenie umiejętności trafnego formułowania strategii wyszukiwawczych i krytycznej oceny znalezionej informacji,
  • wykształcenie umiejętności realizacji typowych zleceń infobrokerskich, w tym monitoringu mediów i benchmarkingu produktów i usług,
  • wykształcenie umiejętności analizy, selekcji i krytycznej oceny informacji,
  • wykształcenie umiejętności identyfikowania problemów i potrzeb informacyjnych oraz doboru właściwych do nich kryteriów, metod i narzędzi wyszukiwania informacji,
  • zapoznanie z zasadami pracy w formule problemowej relewancji wiedzy: identyfikacji i porządkowania jej ze względu na dany problem,
  • rozumienie i właściwą interpretację zasad ustawodawstwa międzynarodowego i krajowego zapewniającego ochronę własności intelektualnej, w tym licencji Creative Commons i domeny publicznej jako warunku swobodnego rozwoju kultury i nauki,

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

 Idea harmonogramu

Blended learning.

Kurs pomyślany został w taki sposób, aby optymalizować czas przewidziany na kontakt z uczestnikami. W związku z tym planuje się poprowadzenie go dwiema, uzupełniającymi się ścieżkami: szkoleniem online oraz bezpośrednim kontaktem z kursantami. Taka formuła stworzy bezpieczny bufor emocjonalny i czasowy do bezpośredniego kontaktu z uczestnikiem kursu i korzysta z doświadczeń blended learning

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Harmonogram kursu

Harmonogram kursu jest elastyczny dzięki modułowej konstrukcji oraz formule obejmującej zarówno zajęcia stacjonarne: szkolenie, warsztaty, coaching – jak i online: platforma kontaktów bilateralnych, zindywidualizowany tok kreowania ścieżki kariery zawodowej kursanta optymalny dla jego potrzeb i możliwości.

Dotychczasowe doświadczenia w realizacji analogicznych programów potwierdzają zasadność konstrukcji :


Szczegółowy program szkolenia – warsztatów – dostosowywany jest do rozpoznanych potrzeb Klienta.

więcej – kontakt :wojewodzki@wojewodzki.pl

Port lotniczy w Gdyni – sposób myślenia na cenzurowanym

Znak firmowy MSE
Nasze produkty znakujemy naszym logo

Decyzja Komisji Europejskiej będzie budziła wiele komentarzy i jak to u nas – mocno emocjonalnych. Bankowo pojawi się psi syndrom i z dyskusji nie wynikną żadne korzyści społeczne. A jest przecież wyjątkowa okazja, by poważnie porozmawiać o sposobie myślenia naszej władzy – samorządowej. Poważnie, to znaczy zgodnie z zasadami rozumu. Nasz głos w tej sprawie opiera się na metodzie, która stosujemy przy audytowaniu firm. Także administracji. Swoje wnioski przedstawiamy jak zwykle w postaci kwanta wiedzy. Z tym, że ze względów publicystycznych rozpoczynamy jego prezentację od własnych asocjacji przyjmując porządek: Asocjacje->Metryczka kwanta->Cytat.

Asocjacje:

Jaki sposób myślenia o inwestycji i inwestowaniu wpisany jest w decyzję o budowie lotniska w Gdyni? W CYTACIE kwanta wiedzy pojawia się sformułowanie ;” /…/żaden prywatny podmiot gospodarczy nie zdecydowałby się na inwestycję na takich samych warunkach”. Przypomnijmy, że w MSE™ diagnozujemy sposób myślenia zespołu realizującego określone cele zawracając uwagę na ZJAWISKA, a nie LUDZI. Chodzi o to, jakie bariery mentalne i paradygmaty myślenia występują w zespołach, by na tej postawie rekomendować zmiany.

Opierając się na wnioskach Komisji Europejskiej zarzut dotyczy sposobu myślenia. Nie kategoriami prywatnego podmiotu gospodarczego – czyli jakiego?

Czytaj dalej „Port lotniczy w Gdyni – sposób myślenia na cenzurowanym”

Małgorzta Kowalska

 Małgorzata Kowalska – trener IS


Znak firmowy IS
Znak firmowy IS

Absolwentka magisterskich studiów z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowo-technicznej oraz filologii germańskiej, a także studiów podyplomowych „menedżer projektów naukowo-badawczych”.

Adiunkt w Zakładzie Informacji Naukowej Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii UMK. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych z przedmiotów, których tematyka oscyluje wokół problematyki elektronicznych zasobów informacyjnych (informacja w społeczeństwie wiedzy, działalność informacyjna, informacja w biznesie, broker informacji, elektroniczne źródła informacji, informacja naukowa, zasoby cyfrowe, wyszukiwanie informacji, edycja tekstu w środowisku elektronicznym, benchmarking procesów i usług, Internet w instytucjach GLAM).

dr Małgorzata Kowalska
dr Małgorzata Kowalska

Twórca autorskiego programu kształcenia i kierownik Studiów Podyplomowych z zakresu Infobrokerstwa i Zarządzania Informacją. Autorka treści dydaktycznych i tutor kursów e-learningowych „BIBWEB” i „Login: Biblioteka” przygotowywanych przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Billa i Mellindy Gates. Prowadząca stacjonarne warsztaty przedmaturalne „Starter” i „Matura bez Google’a? To możliwe!”.

Jej zainteresowania koncentrują się wokół informatologii jako dyscypliny naukowej, oddziaływania Internetu jako źródła informacji oraz wykorzystywania koncepcji mądrości tłumu (crowdsourcingu) w działalności instytucji sektora informacyjnego.

Przemysław Krysiński

Przemysław Krysiński – trener IS


Logo IS
Logo IS

Absolwent studiów magisterskich na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo (specjalność: informacja naukowa). Specjalista ds. IT w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliologii UMK w Toruniu.

Wykładowca na studiach stacjonarnych z zakresu kulturoznawstwa (specjalność: cyberkultura) i informatologii oraz na studiach podyplomowych z zakresu infobrokerstwa i zarządzania informacją (źródła informacji, wyszukiwanie informacji, zasoby Sieci Drugiej Generacji, grafika komputerowa i projektowanie serwisów WWW).

Przemysław KrysińskiTwórca, koordynator i tutor szkoleń e-learningowych „BIBWEB” i „Login: Biblioteka” przygotowywanych przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Billa i Mellindy Gates. Prowadzący stacjonarne warsztaty przedmaturalne „Starter” i „Matura bez Google’a? To możliwe!”.

Interesuje się nowoczesnymi technologiami, projektowaniem i wdrażaniem systemów CMS, wyszukiwaniem informacji oraz e-learningiem.

Psi syndrom 1987 – 2014

Co się zmienia? Od 1987 roku upłynęło ponad ćwierć wieku. Czy coś się  zmieniło w naszym sposobie myślenia? Ulice są inne, meble, sklepy – a my? Próbujemy wspólnie odpowiadać na to pytanie porównując felietony z lat 80-tych, z dzisiejszymi realiami – dawny, z  obecnym sposobem myślenia.

Tym razem pretekstem do postawienia tego pytania jest tekst z 13 lutego 1987 roku.

Czytaj dalej „Psi syndrom 1987 – 2014”

Visual Thesaurus

Visual Thesaurus
Visual Thesaurus

„Czym jest Visual Thesaurus?

Visual Thesaurus jest interaktywny słownik i tezaurus, który tworzy słowo z mapy, kwiat do znaczeń i gałęzi pokrewnych słów. Innowacyjny wyświetlacz zachęca do badań i nauki. Zrozumiesz język w nowy potężny sposób.

Czytaj dalej „Visual Thesaurus”

PISM

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) jest jednym z najważniejszych think tanków w Europie Środkowej i Wschodniej. Sytuując się pomiędzy światem polityki a niezależną analizą, PISM zapewnia wsparcie decydentom i dyplomatom, inicjuje publiczną debatę ekspercką oraz upowszechnia wiedzę o współczesnych stosunkach międzynarodowych.

Działalności PISM przyświeca przekonanie, że proces podejmowania decyzji na arenie międzynarodowej powinien się opierać w jak największym stopniu na wiedzy płynącej z rzetelnych i wiarygodnych badań. PISM realizuje własne i międzynarodowe projekty badawcze, przygotowuje raporty i analizy oraz współpracuje z instytucjami o podobnym profilu na świecie.

Systematycznie rośnie znaczenie PISM jako instytucji opiniotwórczej. W międzynarodowym rankingu The Global Go-To Think Tanks Report 2011, opracowywanym corocznie przez Think Tanks and Civil Societies International Relations Program z Uniwersytetu Pensylwanii, PISM został uznany za drugi najlepszy think tank w Europie Środkowej i Wschodniej oraz za jeden z trzydziestu najlepszych think tanków na świecie (kategoria Top 30 Think Tanks World Wide – US and Non-US).”

PISM
PISM

 

Ta strona używa cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej Informacji

Polityka dotycząca cookies i podobnych technologii Dla Państwa wygody używmy plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników, i w celach statystycznych. Cookies to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwis internetowy, który odwiedza internauta, do urządzenia internauty Cookies używają też serwisy, do których się odwołujemy pokazując np. multimedia. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies. Serwis nasz stosuje cookies wydajnościowe, czyli służące do zbierania informacji o sposobie korzystania ze strony, by lepiej działała, oraz funkcjonalne, czyli pozwalające „pamiętać” o ustawieniach użytkownika (np. język, rozmiar czcionki). To m.in.: - cookies google-analytics.com – statystyki dla naszej witryny - cookie powiązane z wtyczką „AddThis Social Bookmarking Widget”, która służy ona do łatwego dzielenia się treścią przez serwisy społecznościowe. Polityka prywatności serwisu Addthis opisana jest tu:http://www.addthis.com/privacy/privacy-policy#publisher-visitors (po wybraniu przez użytkownika serwisu, poprzez który będzie się dzielił treścią z witryny mac.gov.pl ,w przeglądarce użytkownika pojawią się cookies z tamtej witryny) - cokies sesyjne (wygasają po zakończeniu sesji) Pozostałe nasze serwisy używają także: - cookies na oznaczenie, że wypełniona została ankieta/sonda (jeśli takie ankiety/sondy są stosowane w witrynie) - cookies generowanych podczas przełączania się do innej wersji serwisu cms, tj. wersji mobilnej oraz wersji dla słabo widzących (wai) - cookies sesyjnych (wygasają po zamknięciu sesji) – używane podczas logowanie użytkownika do panelu strony - cookies utworzonych w momencie zmiany szerokości strony (jeśli witryny posiadają włączoną tą funkcjonalność) - cookies na oznaczenie, że zaakceptowano politykę prywatności Serwisy obce, z których materiały przedstawiamy, mogą także używać cookies, które umożliwiają logowanie się, oraz służą dostarczaniu reklam odpowiadających upodobaniom i zachowaniom użytkownika. W szczególności takie cookies to: W serwisie youtube.com – zawierające preferencje użytkownika, oraz liczydło kliknięć (opisane są w polityce prywatności http://www.google.pl/intl/pl/policies/privacy/) W serswisie player.vimeo.com i av.vimeo.com – pozwalające się zalogować, a także cookies umieszczane przez reklamodawców pozwalające uzależniać wyświetlane reklamy od zachowania użytkownika (polityka w sprawie plików cookies dostępna jest pod adresem http://vimeo.com/cookie_policy)

Zamknij