Zamieszczamy poniżej kwant wiedzy, a w jego ramach asocjacje do cytowanej treści. Analizę przeprowadzono w oparciu o zasady MSE ™.
2014-01-13 1002_TW680303_v01 _KWANT _ administracja publiczna_ okres 2007 – 2012_ zagrożenia efektywności organizacji _ MSE™ _ uwarunkowania intelektualno – mentalne_ korupcja
- Problem: Jakie są czynniki krytyczne efektywności administracji publicznej?
- Słowa klucze: administracja publiczna_ kultura projektowa _ wartości respektowane_
- Temat: Nieprawidłowości w administracji rządowej ?
- Dla kogo? Zespół Projektowy Rekonstrukcja Sytemu Wartości
- Na kiedy?: stale_ edu
- ŹRODŁO : http://www.bankier.pl/wiadomosc/Opoznienia-w-poszukiwaniu-gazu-z-lupkow-m-in-z-powodu-nieprawidlowosci-w-administracji-rzadowej-NIK-3035024.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=dziennik
- Autor: Tadeusz Wojewódzki mailto: wojewodzki@wojewodzki.pl
CYTAT:” Opóźnienia w poszukiwaniu gazu z łupków m.in. z powodu nieprawidłowości w administracji rządowej – NIK .
Opóźnienia w procesie poszukiwania i rozpoznania złóż gazu łupkowego w Polsce wynikały nie tylko ze zmieniającej się sytuacji ekonomiczno-finansowej firm, ale i z niewłaściwych działań administracji rządowej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w poniedziałkowym komunikacie, że w okresie kontroli obejmującej lata 2007-2012 działalność poszukiwawczo-rozpoznawczą złóż gazu z łupków prowadzono w oparciu o 113 koncesji obejmujących blisko 30 proc. terytorium kraju. Wykonywane prace geologiczne przebiegały jednak na niewielkiej części udzielonego firmom obszaru koncesyjnego, niejednokrotnie z opóźnieniem.
NIK zidentyfikowała szereg nieprawidłowości w działaniach administracji publicznej.
Izba wskazała, że ze znacznym opóźnieniem prowadzono rozpoczęte w 2011 r. prace związane z tworzeniem i nowelizacją prawa dotyczącego poszukiwania i wydobywania węglowodorów, w tym gazu z łupków oraz przepisów w zakresie opodatkowania.
„Przygotowywane zmiany prawa w tym zakresie zatrzymały się na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Dalsze ich przedłużanie może skutkować ograniczeniem przez przedsiębiorców skali prowadzonych bądź planowanych prac geologicznych oraz nakładów inwestycyjnych ponoszonych na taką działalność, a także zmniejszeniem z ich strony zainteresowania poszukiwaniem złóż gazu z łupków w Polsce” – podała NIK.
Izba wskazała, że nie powołano pełnomocnika rządu do spraw rozwoju wydobywania węglowodorów.
W ocenie NIK Ministerstwo Środowiska nie potrafiło też właściwie zorganizować prac resortu, tak by poszukiwanie złóż gazu z łupków było priorytetowe.
„Np. w Departamencie Geologii i Koncesji Geologicznych sprawami dotyczącymi koncesjonowania poszukiwań złóż gazu z łupków zajmowały się w latach 2007-2012 jedynie trzy osoby. Nierzetelnie i przewlekle prowadzone były przez Ministra Środowiska postępowania administracyjne w sprawie udzielenia (zmiany, przeniesienia) koncesji na poszukiwanie i (lub) rozpoznawanie gazu z łupków. Decyzje wydawane były ze znacznym przekroczeniem terminów określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego (średnio 132 dni przy wymaganych prawem 30). Dopuszczano do nierównego traktowania wnioskodawców oraz do rozpatrywania wniosków niekompletnych, oraz takich, które nie pozwalały w pełni na sprawdzenie wiarygodności ekonomicznej wnioskodawcy. W uzasadnieniach wydanych decyzji nie wskazywano istotnych faktów i dowodów stanowiących podstawę rozpatrzenia wniosku. Występujące nieprawidłowości przy udzielaniu koncesji polegające na dowolności postępowania i nierównym traktowaniu wnioskodawców mogą świadczyć o wysokim zagrożeniu korupcją” – napisano.
NIK krytycznie oceniła też przyjęty przez MŚ sposób udzielania koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. Rozdysponowano bowiem cały obszar koncesyjny, blokując tym samym, w ocenie NIK, co najmniej na kilka lat dostęp do koncesji innym przedsiębiorcom.
„Stosując taką strategię koncesyjną nie wzięto pod uwagę ograniczonych możliwości techniczno-ekonomicznych przedsiębiorców, którzy koncesję otrzymali. Wykonanie jednego otworu poszukiwawczego wiązało się bowiem z koniecznością wydatkowania ok. 15 mln USD. Możliwości techniczne koncesjonariuszy pozwalały średnio na wykonanie jednego otworu w ciągu roku. W tej sytuacji rozwiązaniem korzystniejszym mogłoby być udzielenie koncesji większej liczbie przedsiębiorców na mniejszą powierzchnię terenu” – podała NIK.
Izba wskazała też, że brakuje wiarygodnego oszacowania zasobności krajowych złóż gazu łupkowego, a zrealizowana dotychczas liczba odwiertów poszukiwawczych jest zbyt mała. W ocenie NIK pożądane byłoby wykonanie ok. 200 odwiertów, co przy zachowaniu dotychczasowego tempa wierceń zajęłoby ok. 12 lat.
W ocenie Izby niewystarczający i nierzetelny był nadzór urzędów górniczych nad przestrzeganiem przez firmy przepisów w zakresie ochrony środowiska. Minister Środowiska również nie prowadził kontroli przedsiębiorców, w szczególności w zakresie zgodności wykonywanej działalności z udzieloną koncesją. NIK krytycznie ocenia też nadzór MŚ, Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB) i Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) nad podległymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi w zakresie zagadnień związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego.
NIK wskazała w raporcie, że nieprawidłowości były też po stronie przedsiębiorstw. Nie wszystkie firmy wykonywały rzetelnie zadania i obowiązki wynikające z udzielonych im koncesji.
„Odnosiło się to w szczególności do przypadków niewykonywania prac geologicznych lub przystępowania do ich realizacji z wielomiesięcznym opóźnieniem, nieterminowego i niewłaściwego naliczania i wnoszenia opłat koncesyjnych na rzecz NFOŚiGW oraz właściwych gmin, nierzetelnego przekazywania Ministrowi Środowiska pisemnych informacji o przystępowaniu do wykonywania prac geologicznych bądź o ich zakończeniu” – napisano.(PAP)
pel/ jtt/ „
Analiza tekstowa uwarunkowań intelektualno – mentalnych, przeprowadzona w oparciu o MSE™, wskazuje na możliwą obecność w administracji publicznej. (w latach 2007 – 2012) – następujących stanów rzeczy :
- niski poziom kultury projektowej potwierdzony nieefektywnym poziomem prac nad zmianami – w dziedzinie regulacji prawnych oraz obszarach decyzyjności,
- niski poziom kultury projektowej potwierdzony brakiem respektowania jednorodnego, spójnego aksjologicznie systemu wartości społeczno – gospodarczych
- niski poziom kultury projektowej potwierdzony brakiem respektowania wiedzy dziedzinowej uwarunkowań realizacji działań objętych koncesjami
- niski poziom kultury decyzyjności potwierdzony brakiem systemu eliminacji czynników krytycznych decyzyjności
- brak kontroli wewnętrznej w nastawionej na identyfikację i szybkie usuwanie czynników krytycznych decyzyjności
- brak wymogu lub brak respektowania merytorycznej zasadności decyzji
- brak wymogu lub brak respektowania racjonalności decyzyjnej
- brak wymogu lub brak respektowania systemu wartości preferującego interes państwa
Prognozowane konsekwencje obecności wskazanych uwarunkowań:
- atomizacja zespołu – brak współdziałania ponadjednostkowego
- opór przed zmianami
- syndrom plemienności – rozliczanie rezultatów pracy w oparciu o kryterium: swój o obcy
- syndrom czarownicy – w przypadku niepowodzeń szukanie winnego, a nie przyczyn zjawisk
- syndrom wkręcanego gwoździa – istotna obecność reguł działania uznawanych za bezsensowne
- syndrom Hausnera – rozliczanie wartości intelektualnych według reguł tonażowych (wielkości opracowania)
- syndrom plemienności – brak zapisywania doświadczeń oraz cząstkowych rezultatów pracy intelektualnej
- czarna synergia – ujemne rezultaty pracy zespołowej, niższe niż składowe – sumowane indywidualnie
Rekomendacja dalszych prac:
analiza tekstowa cytowanego fragmentu jest podstawą do rekomendacji:
- przeprowadzenia audytu uwarunkowań intelektualno – mentalnych badanej organizacji
- rekomendacji zmian organizacyjnych blokujących zidentyfikowane bariery mentalne oraz sposoby myślenia
Raport NIK: http://www.nik.gov.pl/plik/id,5757,vp,7453.pdf