Jak przeciwdziałać ograniczeniu tranzytu ropy naftowej ?

2008-12-23 12.53 MM850113 v01 Jak przeciwdziałać ograniczeniu tranzytu ropy naftowej ?

Problem: Ograniczenie przez Rosję tranzytu ropy naftowej przez terminal w Gdańsku.

Słowa klucze: Rosja, Gdańsk, ropa naftowa, Naftoport,  Transnieft

 Odbiorca: Zarząd Naftoportu.

Cytat: Rosja zmniejszy tranzyt ropy przez Gdańsk

Andrzej Kublik
2008-09-18, ostatnia aktualizacja 2008-09-18 20:02

Na przywitanie nowego zarządu Naftoportu Rosja zapowiedziała drastyczne ograniczenie tranzytu ropy naftowej przez ten terminal w Gdańsku.

Od poniedziałku zmienia się zarząd Naftoportu, terminalu w Gdańsku, w którym przeładowuje się ropę naftową do rafinerii w Polsce i Niemczech, oraz ropę pompowaną tranzytem z Rosji.

Nowym prezesem Naftoportu został Dariusz Kobierecki, który dotąd pracował w firmach związanych z transportem morskim. Kobierecki był dyrektorem zarządzającym Polsteam Iberia, hiszpańskiej spółki z grupy Polskiej Żeglugi Morskiej, a przez ostatnie trzy lata zasiadał w radzie nadzorczej firmy Bałtycka Agencja Poszanowania Energii. Do zarządu terminalu powołano także Jerzego Starnawskiego, ekonomistę z Gdańska, który pracował w zespole opracowującym dla rządu Hanny Suchockiej koncepcję prywatyzacji branży paliwowej, a za AWS zasiadał w radzie nadzorczej państwowej Nafty Polskiej i zajmował się połączeniem CPN i Rafinerii Płockiej w PKN Orlen.
Już od pierwszych dni urzędowania na nowe władze Naftoportu czekają wyzwania. Do końca roku Rosja zamierza prawie całkowicie zrezygnować z tranzytu ropy przez Gdańsk – wynika z grafiku koncernu ropociągowego Transnieft, który przedstawiła agencja Reuters. W ostatnim kwartale tego roku Naftoport ma przesłać tranzytem 0,38 mln ton ropy – cztery razy mniej niż przez ostatni rok. Starczyłoby to na załadowanie eksportowaną ropą tylko jednego tankowca na miesiąc.

Do niedawna obroty Naftoportu zwiększał tranzyt ropy z Kazachstanu, transportowanej przez Rosję i Gdańsk – nawet do Chin. Jednak Transnieft nie przewiduje już tranzytu kazachskiej ropy przez Polskę. Kazachstan eksportuje coraz więcej surowca nowym ropociągiem, bezpośrednio do Państwa Środka. Także Rosjanie zaczęli pompować swój surowiec do Chin tranzytem przez kazachską rurę.

Prawie o jedną trzecią Rosjanie chcą też zmniejszyć tranzyt ropy przez terminal w Odessie. Na ograniczeniu transportu przez Polskę i Ukrainę skorzystają rosyjskie porty w Primorsku nad Bałtykiem i w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym.

Ograniczenie tranzytu nie odbije się na dostawach ropociągiem Przyjaźń do polskich rafinerii. W czwartym kwartale dostaną 4,9 mln ton rosyjskiej ropy, nieco więcej niż przed rokiem.

Wczoraj nie udało nam się dowiedzieć, jak decyzje Transnieft oceniają zarządy Naftoportu i jej największego udziałowca – firmy PERN Przyjaźń.

Już po ogłoszeniu planów Transnieft rząd Rosji postanowił od października o 40 proc. obniżyć cła na eksport ropy, aby zwiększyć zyski nafciarzy. Niewykluczone, że ta decyzja poprawi też obroty Naftoportu.”

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5710345,Rosja_zmniejszy_tranzyt_ropy_przez_Gdansk.html

 

Komentarz do problemu :

Do gdańskiego portu przybija bardzo dużo tankowców. 50% obrotu to właśnie ropa naftowa i produkty ropopochodne. W większości jest to tranzyt rosyjskiej ropy. Jednak Rosjanie postanowili wybudować od podstaw terminale naftowe w pobliżu Sankt Petersburga. Można więc było się spodziewać, że tamtędy będzie transportowana ich ropa.

Do tej pory właściciel nie zadbał o pożądaną współpracę. Kolejna rzecz, która często się pojawia w dyskusji o przyszłości portów to zarzut, że nadmiernie koncentrujemy się na infrastrukturze, a zbyt mało na spięciu transportu morskiego z lądowym w jeden organizm, budowaniu przewagi konkurencyjnej poprzez lepszą organizację.

Poprawa strony organizacyjnej, uwzględniając nawet stan infrastruktury kolejowej, jaki jest dzisiaj, doprowadzi do przejęcia znacznie większej ilości ruchu kontenerowego niż obecnie.

Autor: Małgorzata Miotk

Jak nie dać się skonsumować konsumpcji?

081218_2006_AR791029_v01 przejawy symptomu preferencji doraźnych rozwiązań w polskich uwarunkowaniach społ.-gosp.

PROBLEM:_ Jak nie dać się skonsumować konsumpcji i sprawić by nowoczesne rozwiązania stały się przyjacielem?

SŁOWA KLUCZE: popkultura_ rozwiązania doraźne_ strefa technologicznego odurzenia_nowoczesne rozwiązania_konsumpcja

ODBIORCA: ZP Zjawiska Społeczne

CYTAT: „Tradycyjne międzypokoleniowe związki zostały zerwane, więź zaś między rodzicami a dziećmi osłabła, przekazywaniem wartości i praktycznej mądrości nie zajmuje się, jak dawniej, wielopokoleniowa rodzina, Kościół czy społeczność, ale w coraz większym stopniu popkultura. Ludzie masowo garną się do technologii informacyjnej, telewizji, wideo, pism i poradników (…).

                Zamiast spędzać czas na długich rozmowach czy szukać duchowego przewodnictwa, Amerykanie sięgają po gotowe recepty, które rozwiążą wszystkie problemy, i te duże, i małe, jakie przynosi życie. Popkultura podsuwa je w postaci programów w stylu krok po kroku, przewodników i rubryk poradnikowych w magazynach (…).

                Amerykanie stali się społeczeństwem obsługiwanym zza lady, na półkach można znaleźć przepis na wszystko — od religii po żywienie. Od lat sześćdziesiątych niszczą tradycję, tworząc niedobory uzupełniane dawkami „duchowych witamin”.”

ŹRÓDŁO : Naisbitt J.,Naisbitt N., Dauglas P., High Tech • high touch. Technologia a poszukiwanie sensu. Poznań 2003, ss.: 14-16

ASOCJACJE: Od początku lat 90 w Polsce nastąpiło dużo zmian, zarówno gospodarczych jak i społecznych. Dzięki poprawie w gospodarce, społeczeństwo uzyskało dostęp do artykułów każdej potrzeby. Im bardziej prężna gospodarka, tym bardziej zasobny portfel obywatela oraz ciągle zwiększająca się liczba towarów i usług. Polacy po wielu latach ciągłego niedoboru wszystkiego, obecnie obkupują się we wszystko co możliwe, bez względu na to, czy im to potrzebne, czy nie. Staliśmy się ofiarami popkultury, z każdej strony (tv, radio, książki, czasopisma itd.) krzyczy się do nas, że czegoś potrzebujemy, że właśnie bez tej rzeczy nie możemy żyć, i niestety wielu się na to nabiera. Stąd uzależnienia od leków, które sprawiają, że mamy więcej sił witalnych; od kosmetyków i zabiegów chirurgicznych, które mają sprawić, że staniemy się ładniejsi i młodsi; od różnych diet, żeby być tak szczupłym jak modelki zewsząd patrzące na nas; od telewizji, bo nie trzeba myśleć – wystarczy patrzeć; od Internetu, bo tam nikt mnie nie zna i mogę się stać kim chcę, itd. itd. i tak można wymieniać bez końca. Ludzie przestają ze sobą rozmawiać, zanikają umiejętności słuchania, rozumienia, a to przecież czyni nas ludzkimi. Co prawda, daleko nam jeszcze do Amerykanów, ale „american dream” powoduje, że chcemy być jak oni, pozostaje mieć nadzieję, że się opamiętamy. Myślę, że dobrym sposobem na zmniejszenie problemu jest edukacja i to od najmłodszych lat. Edukacja, która wyjaśni nam zalety, ale również i wady nowoczesnych rozwiązań; edukacja, która podpowie jak rozsądnie korzystać z zasobów nowoczesnej cywilizacji.

 

AUTOR: Agnieszka Rakoczy

 

Standardy zapisu treści- twierdzenia optymalizacyjne

Znak firmowy MSE
Nasze produkty znakujemy naszym logo

T. Wojewódzki Założenia idealizacyjne w naukach medycznych. „Zagadnienia Naukoznawstwa” 1988/1

2008-12-04 0927_TW480302_v01_ WOREK_ wiedza o praktycznej orientacji metodologicznej_ twierdzenia optymalizacyjne_

Czytaj dalej „Standardy zapisu treści- twierdzenia optymalizacyjne”

Infobrokerstwo w Polsce

2008-12-03 17:27_TW480302_v01_ WOREK_ Infobrokerstwo w Polsce

  • Problem: Jak postrzegany jest rynek usług infobrokerskich w Polsce?
  • Słowa klucze: _ Infobroker_Infobrokerstwo_infobrokering_Infobroker systemowy_menedżer wiedzy_Menedżer procesów informacyjnych
  • Temat: Jak kształtować edukację infobrokerską w Polsce?
  • Dla kogo? Zespół Projektowy Menedżer Procesów Informacyjnych
  • Na kiedy?: stale_edu
  • ŹRODŁO : www.infotigers.com/pdf.php?type=CP&item_id=157
  • Autor: Tadeusz Wojewódzki_www.infobrokerstwo.pl

CYTAT:  „Rynek usług infobrokerskich w Polsce i na świecie.

            W Polsce istnieje kilka konkurencyjnych, profesjonalnych firm infobrokerskich zajmujących się brokerką informacji. Działa też kilku infobrokerów niezwiązanych z żadną organizacją freelancerów. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej rynek infobrokerski jest bardziej rozwinięty.

Czytaj dalej „Infobrokerstwo w Polsce”

Zarządzanie procesami informacyjnymi na rynku pracy

Ogólnopolskie Forum Obserwatoriów Rynku Pracy

23-24 październik 2008

Zarządzanie procesami informacyjnymi na rynku pracy

  
  dr Tadeusz Wojewódzki przedstawił koncepcję zarządzania informacją na polskim rynku pracy

Obserwatoria Rynku Pracy (ORP) – to struktura w organizacjach wsparcia rynku pracy stosunkowo bardzo młoda. Wyróżnia się jednak dużą dynamiką, czego przejawem jest bez wątpienia fakt, że doczekała się już ogólnopolskiego forum.

O dynamicznym rozwoju ORP decydują takie czynniki, jak:

· silna presja społeczna w macierzystych jednostkach ORP na konkrety /informacja, wiedza, decyzja, rozwiązanie problemu/

· odczuwany w codziennej praktyce zawodowej brak adekwatnej do potrzeb informacji (wiedzy)

· obecność unijnych środków finansowego wsparcia potrzeb zidentyfikowanych przez instytucje obsługi rynku pracy – jako istotne

· właściwy dobór kadr.

       Specyfika instytucji obsługujących rynek pracy wyraża się w bardziej bezpośrednim, niż ma to miejsce w przypadku wielu innych dziedzin administracji, oddziaływaniu potrzeb społecznych na wyniki pracy administracji samorządowej. Z jednej strony mamy do czynienia z klientem, którego sytuacja zawodowa i życiowa nie wpisuje się często w standardy znamienne dla typowej pracy urzędniczej, a z drugiej życiowa ranga spraw wymaga konkretów decyzyjnych. Właśnie tutaj parcie na adekwatną do sytuacji informację oraz wiedzę umożliwiającą skuteczne działanie, jest silniejsze niż w innych obszarach działań administracyjnych.

Czytaj dalej „Zarządzanie procesami informacyjnymi na rynku pracy”

Ta strona używa cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej Informacji

Polityka dotycząca cookies i podobnych technologii Dla Państwa wygody używmy plików cookies i podobnych technologii m.in. po to, by dostosować serwis do potrzeb użytkowników, i w celach statystycznych. Cookies to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwis internetowy, który odwiedza internauta, do urządzenia internauty Cookies używają też serwisy, do których się odwołujemy pokazując np. multimedia. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies. Serwis nasz stosuje cookies wydajnościowe, czyli służące do zbierania informacji o sposobie korzystania ze strony, by lepiej działała, oraz funkcjonalne, czyli pozwalające „pamiętać” o ustawieniach użytkownika (np. język, rozmiar czcionki). To m.in.: - cookies google-analytics.com – statystyki dla naszej witryny - cookie powiązane z wtyczką „AddThis Social Bookmarking Widget”, która służy ona do łatwego dzielenia się treścią przez serwisy społecznościowe. Polityka prywatności serwisu Addthis opisana jest tu:http://www.addthis.com/privacy/privacy-policy#publisher-visitors (po wybraniu przez użytkownika serwisu, poprzez który będzie się dzielił treścią z witryny mac.gov.pl ,w przeglądarce użytkownika pojawią się cookies z tamtej witryny) - cokies sesyjne (wygasają po zakończeniu sesji) Pozostałe nasze serwisy używają także: - cookies na oznaczenie, że wypełniona została ankieta/sonda (jeśli takie ankiety/sondy są stosowane w witrynie) - cookies generowanych podczas przełączania się do innej wersji serwisu cms, tj. wersji mobilnej oraz wersji dla słabo widzących (wai) - cookies sesyjnych (wygasają po zamknięciu sesji) – używane podczas logowanie użytkownika do panelu strony - cookies utworzonych w momencie zmiany szerokości strony (jeśli witryny posiadają włączoną tą funkcjonalność) - cookies na oznaczenie, że zaakceptowano politykę prywatności Serwisy obce, z których materiały przedstawiamy, mogą także używać cookies, które umożliwiają logowanie się, oraz służą dostarczaniu reklam odpowiadających upodobaniom i zachowaniom użytkownika. W szczególności takie cookies to: W serwisie youtube.com – zawierające preferencje użytkownika, oraz liczydło kliknięć (opisane są w polityce prywatności http://www.google.pl/intl/pl/policies/privacy/) W serswisie player.vimeo.com i av.vimeo.com – pozwalające się zalogować, a także cookies umieszczane przez reklamodawców pozwalające uzależniać wyświetlane reklamy od zachowania użytkownika (polityka w sprawie plików cookies dostępna jest pod adresem http://vimeo.com/cookie_policy)

Zamknij