070315_1507_GJ791211_v01_Wykorzystanie kart płatniczych w Polsce
SŁOWA KLUCZE: _bank_ płatności_ karta magnetyczna_ karta mikroprocesorowa_ oszustwa
TEMAT: _ Wykorzystanie nowoczesnych technologii płatniczych w Polsce
PROBLEM: _ Niski poziom wykorzystania zaawansowanych technologii w kartach płatniczych wydawanych przez polskie banki
ODBIORCA: _ Zespół Projektowy – płatności bezgotówkowe
CYTAT: „Mało użyteczne chipy w kartach kredytowych”
„Karta płatnicza z mikroprocesorem jest w Polsce ciągle tylko dość drogim gadżetem. Paradoksalnie popularyzację tej kosztownej we wprowadzeniu technologii opóźnia niski poziom oszustw kartowych.
Znacznie bezpieczniejsze karty płatnicze, na których obok paska magnetycznego znajduje się mikroprocesor (mieści się na nim znacznie więcej danych), to raptem nieco ponad 5 procent polskiego rynku (…)
Znacznie więcej jest już płatniczych terminali Point of Sale (POS), które powinny sobie radzić z ich odczytem. Jednak nawet wtedy, gdy posiadacz nowoczesnej karty chce zapłacić za zakupy w urządzeniu z czytnikiem kart chipowych, bardzo często do odczytu danych używany jest nadal pasek magnetyczny, a nie mikroprocesor. Problem dotyczy przede wszystkim kart z logo MasterCard (…)
Paradoksalnie popularyzację tej kosztownej we wprowadzeniu technologii opóźnia niski poziom oszustw kartowych w Polsce. Obowiązujące od 2005 r. regulacje przeniosły wprawdzie odpowiedzialność za nadużycia na tego uczestnika systemów kartowych, który nie wprowadził EMV, jednak pozostawiła bankom, operatorom bankomatów i agentom rozliczeniowym wybór. Kto uznał, że na wdrażanie nowej, kosztownej technologii jest jeszcze za wcześnie, i wolał ryzykować, mógł nadal wydawać lub obsługiwać wyłącznie karty z paskiem.”
ŹRÓDŁO : Piotr Ceregra – Rzeczpospolita, 12-03-2007
KOMENTARZ Obecna sytuacja na rynku kart płatniczych wydawanych przez banki hamuje rozwój usług bazujących na kartach płatniczych. Wydawane przez banki głównie karty „płaskie” (nie-kredytowe) wymuszają każdorazowo autoryzację online co spowodowało znaczący spadek oszustw z tytułu płatności kartami. Banki nie chcą inwestować w nowe, zaawansowane i bezpieczne technologie gdyż szacują, że przewyższy to poziom ich strat z tytułu nadużyć. Wynika z tego brak dostępu polskich konsumentów do nowych usług, które na świecie stają się coraz popularniejsze. Dziś w Polsce nie jest możliwe płacenie kartą za niskie kwoty a np. zastosowanie karty mikroprocesorowej pozwoliłoby wprowadzić usługę „mikropłatności”. Natomiast karty mikroprocesorowe bezstykowe oferują bardzo dużą wygodę przy wysokim bezpieczeństwie – z wdrożenia tej technologii banki również nie widzą wystarczających korzyści finansowych. Polski rynek kart płatniczych po gwałtownym rozwoju usług płatniczych w latach 90-tych (np. poprzez pominięcie fazy płatności z wykorzystaniem czeków, które się nie przyjęły w Polsce) powoli staje się zacofany w stosunku do krajów zachodnich.